“Базовий дохід дозволяє зберегти людям гідність” – засновник ідеї базового доходу Гай Стендінг

16 червня 2022

Українців можна і варто забезпечити базовим доходом, тобто регулярною виплатою грошей без будь-яких умов, після війни. Це обов’язок світової спільноти, а зробити це можна, наприклад, через суттєве оподаткування російських олігархів – переконаний Гай Стендінг, британський професор з досліджень проблем розвитку в Школі східних і африканських студій (SOAS) Лондонського університету, член Академії Суспільних Наук у Британії, співзасновник та почесний президент «Всесвітньої мережі базового доходу» (BIEN). Його лекцією розпочався загальнонаціональний освітній проєкт ReІnforce.UA, який МІМ реалізовує за підтримки своїх міжнародних партнерів.

Публікуємо вибрані тези з виступу Гая Стендінга «Чому базовий дохід буде важливим для відродження української економіки»:

- Захоплення Україною і українцями кардинально зросло за останні місяці. Від себе особисто і від моїх друзів з усіх куточків світу хочу сказати, що ми на 100% підтримуємо ваші зусилля, усе те, що ви зараз робите.

- Я написав книгу «Боротьба з вісьмома гігантами» і ось якими вони є. Перший гігант – економічна нерівність. Ми не можемо створити здорову економічну систему, якщо вона стоїть у нас на дорозі.  Другий – постійна хронічна непевність, яка жахливо впливає і на людську поведінку, і на менталітет і на суспільство загалом. Навіть якщо немає воєн та гіперінфляції, суспільство не почувається у безпеці. А якщо люди постійно відчувають небезпеку, вони починають поводитися неадекватно, ментально прислухатися до популістів, таких як Трамп чи Путін. Ще один гігант – наявність боргу, що робить світову економіку дуже крихкою. Четвертий титан – стрес. Перед війною світові економіки і суспільства  страждали від пандемії, що впливало на фізичне, ментальне здоров’я, на цінності і поведінку. П’ятий гігант – те, що я називаю прекаріат, якому приманне відчуття позбавлення прав, включно з політичними і правами на своє майно . Наступний гігант – це зміна клімату, зменшення біорізноманіття. І восьмий гігант – загроза неофашистського популізму. Це означає, що люди звертаються до «великого минулого», бо вони не мають уявлення про хороше майбутнє. І коли люди чують про «велике минуле», голосують за Дональда Трампа чи Владіміра Путіна, який вважає себе спадкоємцем Петра Першого, Івана Грозного чи Сталіна. Популізм полягає в тому, як він уявляє це велике минуле. Ми не повинні думати про Путіна як про окреме явище чи людину, але як про представника певної тенденції.  

- Я вважаю, що у контексті глобалізації необхідно, щоб будь-яка дитина, жінка, мали базовий дохід як економічне право без усіляких умов. Це має бути їхнім правом як громадянина України. Таку політику мені вдалося втілити у багатьох країнах, йдеться про 80 експериментів у різних куточках світу. Коли люди мають базовий дохід, їхнє ментальне здоров’я, харчування поліпшуються, навчання їхніх дітей відбувається краще, і вони працюють більше, а не менше, та більш продуктивно, вкладають більше енергії, ентузіазму. Базовий дохід дає свободу відмовитися від експлуатації чи піти від партнерів, які утискають тебе, що особливо важливо для жінок.

- Коли люди постійно почуваються у небезпеці, їхній рівень інтелекту та розумова діяльність погіршується. Подумайте про те, що війна робить з інтелектуальними здібностями людини – в короткостроковій перспективі вона знижує інтелектуальну діяльність. На мою думку, абсолютно критично впровадити по війні базовий дохід в рамках пакету допомоги на житло, харчування тощо. Безумовно, нам потрібні планувальники і стратеги, але прості люди мають розуміти, що вони контролюють своє життя. Якщо цього не буде, то згори донизу система не буде працювати, бо у людей не буде відчуття майбутнього. Є багато способів, як це зробити, наприклад, величезний податок на російських олігархів по всьому світу – цього буде достатньо для того щоб надати кожному українцю базовий дохід. І я абсолютно впевнений, що 10 чи 20% багатства цих олігархів буде достатньо, щоб забезпечити цю потребу.

- Базовий дохід дозволяє зберегти людям гідність. Ми живемо в світі, де непевність примушує людей голосувати чи то за правих чи то за лівих екстремістів. Нам потрібна політика, яка дасть змогу людям стати більш культурними, цивілізованими. Я гадаю, коли війна закінчиться, Україна може відновитися як країна зі своєю культурою, гідністю. Я знаю достатньо про вашу культуру, щоби розуміти – це може стати хабом хорошого суспільства. Ваша хоробрість і мужність на сьогодні встановлює стандарт, завдяки якому люди з інших країн можуть сказати: українці – це ми. І завдяки цьому ми можемо створити більш стабільні суспільства попри пандемії і потрясіння, де люди зможуть мати достатньо сил, щоб впоратися з викликами.

Ми нагадуємо, що наступна лекція у рамках проєкту ReInforceUA, присвячена лідерству з точки зору психологічної та поведінкової науки, відбудеться 22 червня. Спікер Томас Чаморро-Премузіч – міжнародний авторитет у галузі психологічного профілювання, управління талантами, розвитку лідерства та аналізу людей. Реєструйтеся на саті https://reinforceua.com та долучайтеся онлайн!