У МІМ-Київ триває EU4Business Week in Ukraine

У МІМ-Київ триває EU4Business Week – тиждень ділових заходів для бізнес-асоціацій та організацій підтримки підприємництва в рамках проекту Європейської Комісії East Invest2.

14 липня 2016

У МІМ-Київ триває EU4Business Week – тиждень ділових заходів для бізнес-асоціацій та організацій підтримки підприємництва в рамках проекту Європейської Комісії East Invest2. Бізнес-школа МІМ-Київ виступила організатором заходу, у партнерстві з Ремісничою палатою України та Групою розвитку бізнесу (м. Івано-Франківськ).

Розпочався тижневий форум 11 липня з презентації «Індексу економічної політики щодо МСП для України». Відкривала захід президент Бізнес-школи МІМ-Київ Ірина Тихомирова: «Для нас велика честь працювати пліч-о-пліч з такими впливовими європейськими організаціями, які небайдужі до майбутнього України. Презентація індексу МСП – важлива подія не тільки для українських підприємств МСП та їхніх об’єднань, а й для держави загалом. Сподіваємося, цей тиждень принесе свої результати і ми найближчим часом спостерігатимемо позитивні зрушення у малому і середньому бізнесі та налагодження діалогу між державою і приватним сектором».
Про стан малого і середнього підприємництва України говорили експерти Європейської Комісії та Мінекономрозвитку України.
Володимир Семеніхін, Директор Департаменту розвитку підприємництва та регуляторної політики Мінекономрозвитку, у своєму виступі зазначив: «Для нас важливий досвід країн Східного Партнерства: ми можемо застосувати його у своїй практиці. А Індекс дозволить побачити, наскільки конкурентоздатною є наша країна».
Про важливість дослідження Індексу МСП говорили експерти Європейської Комісії – Міхаела Хауф, Сімон Раве. Процедуру проведення, методологію дослідження індексу МСП та основні результати презентували керівник проекту Даніель Куедбек (ОЕСР) та Меріем Торун (політичний аналітик, ОЕСР). «Наразі в Україні запроваджується масштабна програма дерегуляції, а також реалізовано ключові заходи зі спрощення реєстрації бізнесу, розширення послуг електронного урядування, навчання навичкам підприємництва та професійного навчання, усунення технічних бар’єрів у торгівлі і впровадження стандартів ЄС. З іншого боку, доступ до фінансування і надалі залишається основною перешкодою у зв’язку зі скороченням обсягу банківського кредитування МСП, починаючи із 2012 року. Заходи з дерегуляції не супроводжувалися цільовою підтримкою МСП. Незважаючи на прийняття різноманітних програм державної підтримки, вони залишаються нереалізованими та потребують фінансування. У проекті подані рекомендації уряду України для підвищення конкурентоспроможності економіки, відновлення стійкого зростання та для створення у країні рівних умов ведення бізнесу та інвестування. У подальшому в рамках програми структурних реформ уряду рекомендується зосередитися на прийнятті ефективної та реалістичної стратегії розвитку МСП».
Крістіан Гессль, East Invest 2, модератор тижня заходів, розповів учасникам, яким бачить Public Private Dialogue у країнах Східного партнерства та що потрібно для його результатів. Додав також, що за підтримки East Invest 2 з метою посилення кооперації бізнес-спільноти країн Східного Партнерства була розроблена Декларація організацій, які представляють приватний сектор, і рекомендації для органів державної влади. Бажаючі мали можливість приєднатися до декларації.
Любомир Чорній (USAID, LEV) поділився успіхами і невдачами у веденні діалогу державного і приватного секторів в Україні. Спікер наголосив на необхідності створення інституцій підтримки підприємництва, метою яких є надання ресурсної допомоги членам, та представив проведене дослідження-зріз актуального стану організацій підтримки бізнесу (BSOs) і новий каталог з переліком таких інституцій (серед них лише 5 – підтримка малого і середнього бізнесу). «На жаль, наші BSOs – досить слабкі. Тож пріоритетним завданням для влади і донорів має стати сприяння розвитку подібних організацій (розробляти правові акти)та державно-приватному діалогу (PPD)».
Анастасія Баклан (Public-Private Dialogue Network) інформувала про відкритий конкурс CIPE з приводу передачі веб-ресурсу Національної платформи МСБ і запропонувала представникам Європейської комісії розглядати сайт, як один із можливих ефективних інструментів для PPD в Україні.

Другий день EU4Business Week став не менш інформативним та корисним. На Форумі донорів у сфері розвитку МСП європейські організації презентували відкриті програми для бізнес-асоціацій та організацій підтримки малого і середнього підприємництва та обговорювали умови і можливості співпраці з українськими представниками, адже європейські фонди зацікавленні в українському підприємництві і готові давати фінансову допомогу – як пільгову кредитну, так і грантову.
Серед представників європейських донорів – UNDP (ПРООН), EBRD, (програма Leadership in Economic Governance), CIPE, Програма Horizon 2020.
Андрій Заїка познайомив з проектом ПРООН, який впроваджується у співпраці з Міністерством економічного розвитку і торгівлі України та за фінансової підтримки Уряду Швейцарської Конфедерації. Мета програми: прискорення розвитку сектора МСП в Україні шляхом зміцнення потенціалу БО (через застосування певного поетапного процесу), що забезпечуватиме ефективнішу діяльність і стійкість цих організацій у середньо- і довгостроковій перспективі.
Борис Філіпов (Делегація Європейського Союзу в Україні) зупинився на аналізі потенціалу МСП в Україні та головних проблемах, з якими вони стикаються. Резюмував доповідач також про деякі програми ЄС, зокрема Horizon 2020, COSME, EU4Business, та портал EU Export Hepldesk для підтримки експорту в ЄС. «Моя особиста порада: зараз існує багато можливостей, тож скористайтеся ними. Україна – зараз в пріоритеті не тільки в ЄС, тому сподіваюся, що спільними зусиллями ми зможемо змінити ситуацію в малому і середньому бізнесі»,- зазначив Борис Філіпов.
Катерина Рігг (ЄБРР) зосередила увагу на напрямках консалтингової діяльності Групи з фінансування та розвитку МСБ, яка допоможе дати відповіді на запитання, хто допоможе трансформувати звітність згідно з міжнародними стандартами фінансової звітності, де знайти фінансову допомогу, кваліфікованого фахівця, як розробити маркетингову стратегію та систему менеджменту якості. «Ми, як організація, вирішили, що треба допомагати налагоджувати зв'язок між міжнародними і вітчизняними експертами знань (консультанти, які допомагатимуть розвиватися бізнесу швидше, якісніше, дешевше) та представниками малого і середнього бізнесу. Наше завдання – допомогти вам (порадою, поділитися досвідом, показати, як діє той чи інший механізм), але вибір, як стратегічно рухатися далі, за вами. Крім супроводу, ми частково компенсуємо витрати на такі консалтингові проекти (від 50% до 90%)». Також Катерина окреслила коло вимог до участі у проекті ЄБРР.
Про місію та ключові сфери діяльності програми СІРЕ розповів Ерік Хонтз: «Діяльність нашого Центру спрямована на зміцнення демократії через розвиток підприємництва та ринкові реформи в усьому світі. СІРЕ у 2010 році відкрив представництво в Києві, щоб працювати над новою програмою, спрямованою на розвиток потенціалу і посилення позицій українських бізнес-асоціацій, завдяки чому вони зможуть краще представляти і захищати інтереси своїх членів».
Програму LEV презентував Любомир Чорній. Діяльність проекту направлена на підтримку реформ щодо сприяння МСП, налагодження стійкого державно-приватного діалогу, зміцнення потенціалу та інституційної спроможності організацій–учасників. Програма працює на національному та регіональному рівнях у тісній взаємодії із урядом України та регіональною владою, профільними міністерствами та парламентськими комітетами, бізнес-асоціаціями, громадськими організаціями задля об‘єднання зусиль підготовці та реалізації законодавства і забезпечення конкретних інституційних реформ у сфері сприяння розвитку малого та середнього бізнесу (МСП).
Володимир Матюшко розповів про діяльність Horizon 2020 – найбільшої програми досліджень та інновацій ЄС з бюджетом € 80 млрд на період з 2014 до 2020 року з каталізацією приватних інвестицій. Володимир зупинився на умовах участі у Програмі та тому, як шукати цільові конкурси (CALL) і партнерів, розглянув також підготовку й подачу документів на CALL, проконсультував BSOs з приводу участі підприємств МСБ в Horizon 2020.
В другій половині дня на круглому столі із представниками організацій підтримки малого та середнього бізнесу обговорювали основні висновки дослідження Індексу малих та середніх підприємств (SME Policy Index), рекомендації OECD для Уряду, подальші дії щодо адаптування пропозицій до українських реалій та чи можливий взагалі державно-приватний діалог в Україні.
Варто зазначити, що учасники круглого столу досить активно дискутували, висували пропозиції, обмінювалися досвідом та спільно шукали рішення поставлених задач.
Європейські експерти, Даніель Куедбек (OECD) та Міхаела Хауф (Policy Officer, Euro Commission), коментували кожну пропозицію та зауваження учасників диспуту.
«Ми вважаємо, що МСП мають стати основою української економіки. Наше завдання полягало в тому, щоб цим документом («Індекс економічної політики щодо МСП для України») надати вам рекомендації і отримати від вас feedback– як можна їх адаптувати до українських реалій. Запропонований нами план дій – тільки схема, напрямок, куди вам йти, пропозиції, як створити конструктивний діалог з владою. Ваше завдання – просувати ці трансформовані ідеї до Уряду, щоби процес діалогу був запущений. Перетворіть це в національну стратегію. Укладіть наші рекомендації в закон чи інший нормативно-законодавчий акт, згідно з яким можна в подальшому діяти і запроваджувати реформи. Розуміємо, що в Україні на сьогодні існують проблеми, тому що немає спільного бачення, як керувати даними процесами, тому, зі свого боку, ми надамо усю можливу підтримку. Рішення про те, що застосовувати у своїй практиці, а що ні, залишається за Урядом, але ви маєте не тільки спостерігати за їхньою роботою, а й висувати свої рекомендації, як застосовувати ту чи іншу пропозицію нашого дослідження. Ми хочемо, щоби цей документ став основою у процесі діалогу з Урядом».
Георгій Безіташвілі поділився результатами такої ж проведеної роботи в Грузії, де зараз коаліція грузинських організацій підтримки бізнесу має право голосу і до неї дослухаються. За словами Георгія, для цього треба лише показати владі, що «ваша коаліція потрібна, ви готові працювати разом і просувати спільний план дій».
EU4Business об'єднує всі програми ЄС, проводить консультаційні та навчальні тренінги, демонструючи цим широту підтримки та прихильності ЄС до розвитку українських малих і середніх підприємств та економіки загалом.
Наразі у бізнес-школі МІМ-Київ тривають аналітичні семінари та практичні воркшопи для українських BSOs. Про висновки та пропозиції з розвитку МСП читайте в наступній публікації.