Жан-П’єр Мін: «Якщо Ви хочете боротися з корупцією – необхідно змінити ставлення до неї»

​24 січня у МІМ-Київ говорили про світові тенденції у боротьбі з корупцією разом із Жан-П’єром Міном – екс-президентом швейцарського філіалу TransparencyInternational, юрисконсультом MCE Legal (Швейцарія).

03 лютого 2017

Під час зустрічі спікер зосередився на питаннях корупції в державному й приватному секторах та чому і як треба боротися з цим явищем. Ключові тези були підкріплені прикладами з власної практики, подекуди навіть дуже відомими. «У своїй роботі я досить рано зіткнувся з поняттям корупції. Ми впроваджували управлінські практики по запобіганню корупції, коли ще зовсім небагато компаній практикували подібні антикорупційні системи. Однак справжній момент істини для мене настав в період роботи на третю компанію в своїй кар’єрі: вона опинилася в центрі корупційного скандалу. Ми повинні були впровадити дуже жорстку антикорупційну систему управління і переконати владу в тому, що дійсно змінили свої підходи».

Чому треба боротися з корупцією?
Серед головних причин негативного впливу корупції спікер називає:


Як можна побороти корупцію?
Практично всі країни мають антикорупційні закони, проте небагато таких, в яких вони дійсно працюють. Вже 20 років існує навіть Міжнародна конвенція проти корупції, учасниками якої є 40 країн. Проте лише 4 країни-учасниці мають діюче законодавство – Німеччина, США, Швейцарія, Великобританія. У більшості країн законодавство не працює: немає механізму впровадження.
Головною зброєю проти корупції гість називає інформування – необхідно постійно говорити про негативні аспекти цього явища, нагадувати про ті канали, якими відбувається корупція. І обов’язково сповіщати про те, що відбувається в боротьбі з корупцією в інших країнах, і яких успіхів досягли вони. Крім того, необхідно викривати корупціонерів, а також розбудовувати громадянське суспільство – саме суспільство відіграє важливу роль у цій боротьбі.
«Якщо Ви хочете боротися з корупцією – необхідно змінити ставлення до неї. Чи можливо це? Моя кар’єра доводить, що можливо. Я бачив, як змінювалося ставлення до корупції з плином часу. Я відвідав багато компаній, побачив, як вони борються з корупцією, і мушу сказати, що на рівні вищого керівництва, ради директорів корупція не сприймається позитивно. Тому не варто здаватися. Не за 6 місяців, не за 6 років, але зміни можливі».
Про корупцію у приватному секторі
Звичайно, корупція має місце і в приватному секторі. Більшість підприємств і корпорацій несуть відповідальність за корупційні дії своїх співробітників, а це зазвичай тягне за собою такі наслідки, як серйозні штрафи і гучні матеріали в інформаційному полі. Про одну з таких справ і розповів спікер: корупційна справа проти Siemens стала однією з «найдорожчих».
«Корупційні заходи досить складно впровадити в діяльність компанії – зазвичай це звучить так: «Роби все, що треба, аби отримати цей контракт». Ніхто про це відверто не говорить. Якщо ви заохочуєте своїх працівників брати хабарі, ви заохочуєте їх вести себе нечесно. Цю зброю вони можуть використати і проти вас». І таких історій безліч.
У розрізі теми корупції у приватному секторі говорили також про стандарт ISO37001 «Антикорупційні системи менеджменту». Ці стандарти охоплюють хабарництво в приватному, державному секторах, в неурядових організаціях, активне і пасивне хабарництво. Його можна адаптувати до організацій, залежно від їх розміру, типу і ступеню ризиків. Завдання стандарту – координувати роботу по боротьбі з корупцією, підтримувати ці дії, радити. ISO 37001 – абсолютно повна інструкція по управлінню антикорупційною діяльністю, гнучкий інструмент, який враховує всі ризики.
Зважаючи на те, скільки питань звучало із залу – тема актуальна і болюча. Сподіваємося, ця зустріч надихнула гостей і МІМівців та додала сил у нелегкій подальшій боротьбі з корупцією.