15% і ні центом менше: у світі погодили глобальний податок на міжнародні компанії - огляд FT/WSJ

02 липня 2021

Доки в Україні вирують пристрасті щодо податкових змін, передбачених законопроєктом 5600, про тему глобального оподаткування синхронно написали Financial Times та Wall Street Journal.

Досягнуто історичної згоди на глобальний мінімальний корпоративний податок у розмірі 15% , який повинні будуть платити міжнародні компанії, включно з «Великими технарями». 130 країн погодилися на цей податок, який лобіювали США.

У переговорах брали участь очільники 139 країн, які представляють майже всі світові економіки. Примітно, що такі країни як Китай та Індія висловили підтримку закону. Натомість проти були Ірландія, Естонія та Угорщина. Віднині всі країни мають прийняти закони, які впроваджують 15-відсотковий корпоративний податок для всіх компаній, що зменшить можливості для уникнення оподаткування.  Організація економічного співробітництва та розвитку (OECD), яка була рушійною силою цих переговорів, визначила, що сума податків, яких уникають компанії, становить $100 – 240 мільярдів.

На думку Матіаса Корманна, нового очільника OECD,  це законодавство не повинно шкодити податковій конкуренції. Зокрема він сказав: «Нові правила не виключають конкуренції, проте обмежують її… Вони також враховують інтереси всіх зацікавлених сторін, зокрема малих економік та юрисдикцій країн, що розвиваються».

На практиці це означає прийняття численних поправок та винятків, які надають можливість різним країнам зменшувати податки і таким чином залучати інвестиції. Зокрема, заради того, щоб до нових правил пристали Індія, Китай, країни Східної Європи та такі «податкові раї», як Швейцарія та Багами, поправки пропонують мінімальні податкові ставки та податкові інструменти для заохочення інвестувати у матеріальні активи, як то виробничі потужності або обладнання. Ринок морських перевезень також підпадає під винятки, адже визначити де знаходяться компанії, практично неможливо.

Спочатку планувалося, що під дію нових правил підпадатимуть лише великі транснаціональні компанії з річним оборотом понад 20 мільярдів євро. Проте врешті решт поріг знизили до 10 мільярдів євро, але до менших компаній правила застосовуватимуться через 7 років.

Особлива увага приділяється тому, щоб гіганти технологічного сектору, фармацевтичні компанії та групи, які займаються предметами розкоші, платили податки там, де вони працюють найактивніше. Компанії, які працюють у галузі регульованих фінансових послуг, видобувні фірми та нафтогазові, не підпадають під дію нових правил.

Для того, щоб компенсувати іншим країнам податки, які платитимуть американські технологічні компанії в США, було прийнято рішення не оподатковувати цифрові послуги, та включити Amazon до числа оподатковуваних компаній попри те, що його фінансові показники нижчі за встановлені порогові значення.