600 мініпекарень допоможуть забезпечити хлібом прифронтові області – дослідження МІМ

27 квітня 2023

Південні та східні області України внаслідок війни потерпають від нестачі базових продуктів харчування і, зокрема, хліба. 90% великих хлібопекарських підприємств призупинили свою діяльність або були пошкоджені чи зруйновані. Облаштування мікро- та мініпекарень дозволить вирішити це питання системно, адже окрім забезпечення свіжим хлібом, їх поява сприяла б зростанню самозайнятості, а відтак – надходженню податків до місцевих бюджетів.

Бізнес-школа МІМ завершила дослідження «Business development Bake-4-Ukraine», яке за запитом благодійної організації «Перспектива 21.3» профінансував уряд Нідерландів.

- Цей проєкт народився з ініціативи «Bake4Ukraine», яка належить Андрієві Василенку та його дружині, голландці Аренді Василенко Ван Де Рей. Вони з-поміж іншого, допомагають людям з синдромом Дауна, аутизмом та порушеннями інтелектуального розвитку опанувати прикладну професію – навчитися робити випічку, і мають пекарню, обладнану для навчання, у Броварах. Власне, цей досвід і ліг в основу більш масштабного проєкту задля розвитку міні-пекарень, а уряд Нідерландів охоче пристав на цю ідею, – розповідає куратор дослідження, викладач МІМ Андрій Сосновський.

Кондитерська у Чернігові, відкрита в рамках існуючого проєкта B4U

Команда МІМ пройшла весь шлях у вивченні цього питання: від складання техзавдання до роботи з полем і підготовки готових бізнес-моделей з прорахунками всіх деталей. Йдеться про рецептури, варіанти комерційних пропозицій щодо обладнання, зарплатні сітки, способи оподаткування, рекомендації щодо персоналу тощо.

За основу взяли відкриті дані – довоєнну статистику, інформацію про переміщення людей. Вивчали ситуацію по всій Україні, але вагомі дані, що вказують на перспективність відкриття мініпекарень, віднайшли саме на півдні і сході. З’ясували, як там «почувається» хлібопекарська галузь, виявили проблему з постачанням базових продуктів харчування і те, як зріс попит на хліб на прифронтових територіях, де цей продукт вимушено заміняє молоко та м'ясо.

- Ми виявили гостру потребу у східних областях, у прифронтових зонах чи недавно деокупованих територіях, як то Херсон. Там взагалі проблема з базовими продуктами харчування. Зараз цю потребу  перекриває допомога волонтерів, донорська підтримка з інших країн. Але просте рішення – допомога у створенні маленьких сімейних пекарень – дозволить закрити потребу в хлібові і якихось простих кондитерських виробах, – ділиться Андрій Сосновський.

Уряд Нідерландів має намір виділяти кошти на наступних етапах реалізації проєкту та сприяти у залученні партнерської підтримки. Загалом же вартість облаштування 600 міні- та мікропекарень за підрахунками, викладеними в дослідженні, складає 40 млн євро, а на реалізацію може знадобитися два-три роки.

- Окрім забезпечення хлібом, йдеться про робочі місця, податки, заробітну плату, релевантну для того регіону. Ми прорахували, що на забезпечення діяльності однієї пекарні знадобиться від 10 до 16 осіб. Це самозайняті люди, які зі свого заробітку платитимуть податки. Ми розрахували, що вони будуть ФОП на єдиному податку без сплати ПДВ. Ми розробили типові моделі і повністю готову концепцію. З часом це дослідження з’явиться у відкритому доступі на нідерландських урядових ресурсах, тобто якщо хтось хоче відкрити такий бізнес, він може скористатися нашими напрацюваннями і точно знатиме, що робити, – пояснює практичну цінність дослідження Андрій Сосновський.