Аналіз українських компаній – «прихованих чемпіонів» від МІМ став частиною міжнародного дослідження

20 липня 2021

Про потенціал та особливості непублічних, але впевнених лідерів у вузьких галузях, йдеться у колективній збірці «Приховані чемпіони у суспільствах динамічних змін». Книга вийшла у науковому видавництві Springer. Український розріз цього феномену викладено у спільній статті Президента МІМ Ірини Тихомирової та доцента кафедри бізнес-адміністрування Вадима Савельєва. Усього ж дослідженням охоплено 22 країни.

Автори виокремлюють усього три компанії, які за всіма ознаками можуть називатися «hidden champions»: ТОВ «Айсберг» з Одеси, яке виробляє промислові охолоджувальні та вентиляційні системи, «Українська пивна компанія», яка забезпечує внутрішній ринок напоями всесвітніх брендів, а також ПАТ «Малинська паперова фабрика-Вайдманн» єдине підприємство Східної Європи, яке виготовляє майже всі види електроізоляційного паперу і картону.

«Це вже не перший такий проєкт, і МІМ долучився до нього як член асоціації бізнес-шкіл CEEMAN. З одного боку, для нас це ще одна можливість міжнародної співпраці. А з іншого – простір робити актуальні cross-country дослідження, завдяки яким можна співставити і порівняти явища, які відбуваються в різних країнах. Під час першого дослідження ми побачили, що є успішні компанії, які не дуже хочуть “світитися”. Так було раніше, а зараз бізнес готовий відкриватися і говорити про себе. Це означає, що бізнес стає більш впевненим і відкритим. Однак об’єкти для нашого дослідження складно знайти якраз тому, що вони приховані, в них дуже вузька ніша і треба бути знавцем якоїсь технології для розуміння. Однак це факт – коли ми їх знаходимо, вони демонструють значно більшу відкритість, ніж раніше», – коментує Ірина Тихомирова і додає, що окрім безпосередньо дослідження ринку, вони з Вадимом Савельєвим працювали також і над розробкою методології для нього.

Власне, схильність до відкритості перетворює «прихованих чемпіонів» на відкритих лідерів ринку. Але з огляду на тенденції до економічного зростання, в Україні можна прогнозувати появу нових «hidden champions» у найближчі кілька років.