Антиросійський альянс: світ, що розвивається

15 квітня 2022

У виданні The Wall Street Journal вийшов матеріал Anti-Russia Alliance Is Missing a Big Bloc: The Developing World:


Весь світ підтримує Україну – чи не так? На жаль не зовсім. Україну дійсно підтримує західний світ – Європа та Північна Америка. Проте, якщо подивитися на країни, які утрималися від голосування про виключення росії з Ради ООН з прав людини, то стає очевидним, що більшість «країн, що розвиваються» з москвою не сперечаються. Навіть Саудівська Аравія, найбільший союзник США в регіоні, не підтримав голосування.

Ба більше, країни БРІК (Бразилія, Індія, та Китай) – активно співпрацюють з росією попри навіть різню у Бучі. Причини найкраще сформулював міністр закордонних справ Індії Сабрахман’ям Джайшанкар: «Наша позиція полягає в тому, що це – не наша справа. Ми – за мир». Причина – побоювання, що москва може опинитися в обіймах Пекіну. Пекін, у свою чергу, взяв на себе роль «голоса» БРІКа. «Голос» зазначає, що на країни тиснуть з метою зайняти моральну позицію щодо складних міжнародних питань. Також Китай розглядає москву як хорошу противагу США та їхнім західним союзникам. Вони мріють підірвати лідерство США та самим, разом з москвою, отримати контроль над своїми сферами впливу.

Любов до москви зрозуміла та прагматична. Протягом десятиліть та витрачала мільярди доларів на розвиток торгівлі, дипломатичних та військових зв’язків, постачання пшениці в Африку, зброї до Венесуели та Індії тощо. Пекін, у свою чергу, займався інфраструктурою через свою міжнародну ініціативу Нового шовкового шляху.

Країни, що розвиваються, бояться, що їхня економічна ситуація, яка постраждала через епідемію ковіду, погіршиться сильніше через санкції проти росії. Зокрема ідеться про побоювання щодо харчової безпеки, адже від російського та українського експорту пшениці залежить всі Північна Африка та Туреччина, а також є залежність від російських добрив. Відчуття у регіоні змішані. До страху наслідків економічних санкцій додається і страх за власну безпеку. Країни регіону також побоюються, що США може послабити свої безпекові зв’язки в регіоні, а тому вдаються до купівлі російської зброї.

Деякі країни відмовляються критикувати росію тому, що це може не сподобатися Китаю, адже Китай – найбільший торговий партнер більшості країн Південної Америки. Обсяг торгівлі з Африкою минулого року зріс на 35% та значно перевищив обсяг торгівлі з США.

Але більшість країн просто не хоче брати участі в тому, що вважають справою Європи. До того ж, вони не вважають за необхідне брати участь у тому, що вважають боротьбою Китая та США за світове лідерство. До такої групи відносяться більшість країн Латинської Америки та Африки. Південь Африки ж взагалі пам’ятає як радянські (читай – російські) гроші та зброя допомогли їм здобути незалежність. Тож не дивно, що росія активізувала свої дипломатичні зусилля у найбідніших африканських країнах та обіцяє щедрі інвестиції та проєкти в обмін на хоча би утримання від голосування проти російської агресії.