Азійський тур Пелосі – напруга щодо потенційного візиту до Тайваню. Огляд WSJ та FT.

01 серпня 2022

Здається, у світі з’явилося нове (та чи одне?) джерело напруги: острів Тайвань. Властиво, історія тут давня. Китай вважає Тайвань частиною своєї території, Тайвань вважає себе окремою державою, з чим погоджуються США. Вони про це говорили неодноразово. Ба більше, йшлося навіть про ленд-ліз для Тайваню в разі чого.

Нещодавно було офіційно оголошено про візит делегації законодавців від Демократичної партії до Тайваню. Китай, який США сприймають як глобальну загрозу та старшого партнера росії, (ставлення, за винятком росії, взаємне), такий візит сприйняв вкрай негативно. Цій гарячій, якщо навіть не вибухонебезпечній темі, присвятили свої матеріали WSJ та FT.

Делегація, очолювана Ненсі Пелосі, здійснює азійське турне. Пекін суворо попередив про те, що зупинка на Тайвані вкрай небажана.  

У неділю офіс Пелосі оголосив, що маршрут турне включає Сінгапур, Малайзію, Південну Корею, Японію та не включав згадки про Тайвань.

Зупинка на Тайвані поставила би адміністрацію Байдена у вкрай незручне становище. Якщо делегація омине Тайвань, то республіканці критикуватимуть п. Пелосі за те, що вона «дала заднього». Якщо ж вона з делегацією поїде на Тайвань, то це призведе до зростання напруги між країнами.

Тож не дивно, що, за словами Джо Байдена, американські військові не вважають її візит доречним.

Пентагон заявив, що минулого тижня авіаносець «Рональд Рейган» з ударною групою перемістився до Південно-китайського моря. В суботу Китай оголосив про проведення військових навчань біля острова Пінтань поблизу провінції Фуцзянь, що навпроти Тайваню. Дійшло навіть до серйозних погроз збити літак з делегацією.

Сі Цзіньпін у розмові з президентом Байденом у четвер сказав, що «ті, що грають з вогнем, від нього і загинуть».  Американські високопосадовці розцінили цей пасаж як попередження щодо  візиту на Тайвань.

Американські офіційні особи раніше відвідували Тайвань, але з тієї пори напруга у відносинах між державами зросла.