Битва метасвітів, таблетки від коронавірусу і доля нафти – огляд FT&WSJ

05 листопада 2021

Цього тижня світ активно обговорював три теми: енергетику, особливо на конференції в ООН, присвяченій змінам клімата; метавсесвіти та новації від Фейсбук, що стають частиною нашого реального життя, і, звісно ж, боротьбу з пандемією, яка вирує в усьому світі, але, на щастя, забирає все менше життів там, де вакцинуються.

Якщо вірити Financial Times, на нас чекає битва «богів з титанами» - Майкрософта з Фейсбуком. Цього разу боротьба відбуватиметься за так звані «метавсесвіти», тобто штучно створені віртуальні аналоги реальності. Йдеться не про розваги, а про новий формат роботи. Для користувачів Microsoft Teams компанія випускає новий продукт, де користувачі створюватимуть свої аватари, які зможуть не лише брати участь у нарадах, а й неформально спілкуватися з колегами. Перша версія продукту має з’явитися вже в першій половині наступного року. Фейсбук, на відміну від поступовості Майкрософту, обрав шлях переміщення у віртуальну реальність через безкоштовний додаток Horizon Workrooms за допомогою спеціальних окулярів. Учасники, чи то мешканці, цього віртуального офісного світу – анімовані аватари, зображені лише до пояса. Використання технологій просторового аудіо створює відчуття максимальної достовірності. Нині Майкрософт має 250 мільйонів користувачів згаданого продукту проти 7 мільйонів тих, хто послуговується програмами віртуальних офісів Фейсбука. У середньо- та довгостроковій перспективах йдеться про можливість сумісності різних типів метавсесвітів.

У Великій Британії дозволено до використання перші ліки від ковіду, пише WSJ. Ними став препарат molnupiravir від компанії Merck, який створено разом з  Ridgeback Biotherapeutics LP.  Очікується, що ці ліки для домашнього використання попереджатимуть важкий перебіг хвороби та, відповідно, необхідність госпіталізації. США планує дозволити використовувати засіб після завершення власного дослідження його ефективності та безпечності. Використання цих таблеток дозволяє скоротити смертність та госпіталізації на 50%. За оптимістичним сценарієм, препарат буде схвалено до використання в США наприкінці цього року. Окрім «домашніх таблеток» існують інші ліки, але всі вони, попри свою ефективність, вимагають внутрішньовенного введення. Очікується, що продажі препарату генеруватимуть $5-7 млрд у 2022 та $500 млн-$1 млпд вже цього року.

Момент істини настав для всіх «зелених» стратегій енергетики. Минулого року американський президент Джон Байден, спонукав Саудівську Аравію до зменшення видобутку нафти. Нині він знову чинить тиск на країну – з метою збільшення видобутку, йдеться у статті FT. Виявилося, що альтернативна енергетика нині не готова задовольнити потреби світу, який швидко оговтується після пандемії. Ціни на нафту вже перевищили $80 за барель, але очевидно, це не остаточна цифра. Існують навіть побоювання, що може повторитися ситуація 2008 р., коли ціна за барель напередодні кризи сягнула $ 150. Видобувачі нафти, які довгі роки страждали від браку інвестицій, нині очікують зміни ситуації. Адже дефіцит пального також є результатом недофінансування видобутку, яке  виявилося не на часі. Стрімке зростання попиту на нафту також ставить питання про долю сланцевого видобутку. Тут лідерами були американці, проте, через упередження інвесторів щодо витрат на постійне буріння нових свердловин, великого зростання до 2022 р. очікувати не доводиться. Експерти галузі непокояться, що брак фінансування не дозволить їм швидко розгорнути видобуток у разі потреби. У довгостроковій перспективі «нафтові» країни все одно залишаються жертвами власного успіху. Саме високі ціни на енергоносії спонукають користувачів розвивати альтернативні джерела енергії – залежати від ОРЕС, Росії чи Ірану ніхто не хоче.