Борці з комарами: стартап випускниці МІМ отримав престижну нагороду Energy Globe Award

18 січня 2022

Престижну премію Energy Globe Award до України цього року привіз стартап «Mosquito Control» за продукт «Mosqitter». Його співзасновниця – випускниця МІМ 2016 року за програмою МВА  Анастасія Романова, яка крім того увійшла до переліку «100 найпомітніших малих підприємців України» за підсумками 2021 року.

Згадану глобальну нагороду вручають щороку представникам 180 країн, обираючи по одному переможцю від країни, загалом охоплюючи від двох до трьох тисяч номінованих проєктів. Премію заснував у 1999 році в Австрії Вольфганг Нейманн для утвердження ідей сталого розвитку, а серед членів борду нагороди такі видатні люди сучасності як Манека Ганді, Арнольд Шваценеггер та інші. Свого часу, ініціативу підтримував колишній Генеральний Секретар ООН Кофі Анан.

На сьогодні «Mosqitter» вже здобув свого споживача в Америці, Італії, його успішно просувають на ринки Індії, Африки, Таїланду, тобто у тих країнах, де люди потерпають від комарів, точніше, від тих недуг, які переносять комахи. Глобальні процеси призводять до того, що хвороби по типу Зікка, Денге, малярія поступово ширяться тими територіями, де раніше про них нічого не знали. За словами Анастасії Романової, майже мільйон людей гине щороку після укусів комарів, ще 600 мільйонів потрапляють до лікарень і ця тенденція має загрозливий характер. У світі з комахами традиційно борються хімічними інсектицидами, однак вплив отрут негативно впливає на навколишнє середовище та здоров’я людей.

– Ми в проєкті для себе визначили, що діємо відповідно до цілей сталого розвитку ООН. «Mosqitter» –  це розумне рішення, яке захищає від укусів комарів на відкритих територіях. Якщо раніше це стосувалося в основному Африканського континенту, Азії, то зараз ці хвороби поширені по всій Америці, зустрічаються у Європі та зі зміною клімату потрапляють на нетипові території. Основні методи боротьби з комарами – хімічні. Спеціальні організації, визначені в різних  країнах, розприскують отруйні речовини повсюдно, щоб знищити личинки комах. А ми пішли іншим шляхом – вирішили  робити навколо людини екосистеми без комарів, не впливаючи на природу  і не використовуючи хімречовин, - розповіла про ідею, що лежить в основі стартапу, Анастасія Романова.

Для того, щоб розробити пристрій, команда проєкту вивчила комарині інстинкти, на основі чого створили «приманку», яка імітує людину. Коли самка комара перед тим, як відкласти яйця, шукає, де би насититися кров’ю, вона ідентифікує пристрій як місце для поживи, потрапляє в нього і …історія для неї закінчується. Таким чином, автори конструкції припиняють ланцюжок розмноження комах і формують зону, вільну від комарів, в якій комфортно і, головне, безпечно жити людині.

Власне, ця комплексна схема вирішення питання, яка ліквідує одну небезпеку, не продукуючи інших, і зацікавила відвідувачів Consumer Electronic Show у Лас-Вегасі, куди команда «Mosquito Control» потрапила у складі офіційної української делегації. Результат – понад 200 контактів тих, хто готовий співпрацювати з проєктом, а також ліцензійні договори щодо виробництва та дистрибуції «Mosqitter» до Італії та Індії.

- Ми постачаємо наш запатентований компонент, «мізки» пристрою, софт, який регулює роботу «заліза». І зараз ми налагоджуємо подібне виробництво в Африці, а також у нас є партнери з дистирибуції в Таїланді, Канаді. На початку року ми знову брали участь у Consumer Electronic Show- 2022, де презентували оновлену версію, отримали нові контакти і зацікавленість, тому будемо просуватися далі. Ми бачимо увагу від корпорацій, які займаються хімічними спреями проти комарів – вони вже звертаються, бо шукають більш екологічні сформовані рішення, які мають результати на ринку. Компанії шукають готові рішення в стартапах, купують їх та інтегрують у своїх технологіях, - ділиться Анастасія Романова.

Команда розростається, операційні задачі стають більш розгалуженими та розмаїтими, і саме тут приходять на допомогу знання, отримані в МІМ. Швидкість у процесах  – одна з ознак стартапу, і водночас – виклик, але й запорука його зростання і масштабування.

- Швидкість – це одна із ключових цінностей, і той бекграунд, який був отриманий в Бізнес-школі МІМ, допомагає формувати коло ключових задач, команду, менеджмент-процеси і фінансовий напрям. Все це у комплексі допомагає швидко зростати, не озираючись назад, бо ти розумієш, що вже з тобою цей бекграунд, на який можна нанизувати щось нове, і разом з тим досвід, набутий раніше. Нас навчали на реальних кейсах і все це можна було одразу застосовувати на практиці – саме це я вважаю дуже корисним, - каже Анастасія Романова, розмірковуючи про те, яку користь принесло їй навчання на МВА.

На сьогодні «Mosquito Control» отримує запрошення від акселераційних програм, які також націлені на роботу в ключі Глобальних цілей розвитку ООН. Проєкт виграв можливість представляти Україну на закритті Dubai Expo, що відбудеться наприкінці березня, а за результатами Consumer Electronic Show-2022, де оновлена розробка знову була представлена поруч з такими гігантами як Bosh, Sony, Samsung, вона увійшла до переліку з 55 проривних технологій року.

За словами Анастасії Романової, її та команду надихає успіх компанії Tesla, яка зуміла змінити тенденції на ринку автомобілів, а отже звички та переконання їх користувачів – окремі країни вже віддають перевагу саме електомобілям, а не автівкам з двигуном внутрішнього згоряння. Зробити щось подібне на основі «Mosqitter» - ось далекоглядні плани команди, тому вони збирають дані про комарів, у тому числі, щоб фіксувати у подальшому переміщення комах і працювати на випередження хвороб і лихоманок, а не лише з їх наслідками. Також команда бачить перспективу аналогічних пристроїв у боротьбі зі шкідниками, наприклад, в агросекторі, який теж перенасичений хімією, і роблять певні кроки у розвитку екологічної технології в цьому напрямку.