Чи досі Китай є рушієм економічного зростання? – огляд FT 

02 вересня 2022

Продовжується протистояння Китаю та США – цього разу через чіпи. Зокрема США заявили, що провідний виробник процесорів для штучного інтелекту Nvidia має отримувати спеціальну ліцензію для продажу своїх процесорів китайським клієнтам. Такі кроки викликані необхідністю попередити використання своїх найновіших процесорів у військових цілях. Ці процесори – товари подвійного призначення та відіграють важливу роль у роботі датацентрів. Отже, обмеження продажу може мати серйозні економічні наслідки. Ван Веньбін, міністр закордонних справ Китаю, заявив про те, що США запровадили технологічну блокаду. Такий крок не перший. На додачу до попередження військового використання чіпів, США намагається стати незалежним виробником напівпровідників. Приємний бонус – для продажу на російському ринку компанія також має отримати ліцензію, хоча заявляє, що з росією бізнесу не веде.

У іншому своєму матеріалі FT пише, що китайська економіка продовжує охолоджуватися. Один показників – зменшення вуглецевих викидів на 8% у період з квітня по червень цього року, що є найрізкішим падінням. Причини економічного сповільнення – пандемія та проблеми у секторі нерухомості. Галузь душать борги, забудовники масово оголошуються неплатоспроможними. Також зазнає проблем вироблення електрики, що викликане посухою.

 І ще трохи про технології наостанок: Тенсент, один з лідерів китайського технологічного сектора (найбільш відомий продукт – месенджер WeChat), припинив свою практику агресивного скуповування інтернет-компаній. Такі дії, на думку багатьох, викликані спробами компанії умиротворити регуляторів та інвесторів. По-перше, регулятори знекровили технологічний сектор. По-друге, венчурні інвестиції – ключовий елемент зростання для сектору, зазвичай, вимагають «глибоких кишень». Економіка ж нині страждає через ковідні обмеження та кризу нерухомості. Тому Тенсент, хоча вже давно сам інвестує, виходить зі своїх інвестицій на суму 100 мільярдів юанів або 14,5 мільярдів доларів.