Давоський форум на сторінках WSJ&FT: геополітичні виклики, ефективність та паростки інвестиційного оптимізму

20 січня 2023

Для світових ЗМІ, які висвітлюють економічне життя, Давос – тема №1. Цього року форум проходить в обстановці, яка нагадує вигаданий світ класичного роману «Чарівна гора» Томаса Манна, дія якого відбувалася саме в Давосі майже 100 років тому – тобто за часів великої війни та епідемії. Ми прочитали та підготували огляд головних матеріалів про Давоський форум від Financial Times та Wall Street Journal.

Цього разу високе зібрання відбувається під гаслом «Співробітництво у фрагментованому світі». Бізнес та світ змінили свої основні підходи від «Точно у визначений час та місце» на «Про всяк випадок». Адже світ нині не убезпечений гарантовано ані від нових епідемій, ані від природніх катаклізмів, ані від нових воєн.

Серед викликів – зміна ланцюгів постачання у зв’язку як з протиепідемічними, так і  безпековими міркуваннями. Війна росії в Україні продемонструвала, як легко рвуться на позір непорушні зв’язки, створені глобалізацією та проявляється неочікувана єдність.

Геополітичні ризики створили непередбачувані проблеми – Китай, де довгий час розміщували виробництва, перестав бути таким привабливим місцем. Ба більше – він перетворився на тягар через свої карантинні обмеження, зазіхання на Тайвань та усілякою демонстрацією власної військової потуги. А про те, як легко показові виступи стають реальними бойовими діями, ми знаємо з власного досвіду.

Ефективність – нова/стара мантра. Її планують досягти через скорочення персоналу та введення нових технологій. Ціни на сировину стають все вище, дешевих грошей більше немає, зростання сповільнюється, тому компанії концентруються на своїх основних видах діяльності та обмежують інвестування. Технологічний сектор масово звільняє працівників.  Компанії змушені переоцінювати активи в бік зменшення. Особливо це стосується сектору охорони здоров’я. Придбання нових активів також значно сповільнилося.

Попри всі проблеми, лідери бізнесу та представники уряду налаштовані обережно-оптимістично. Рецесія, очікувана цього року, скоріш за все не відбудеться. На другу його половину і на наступний рік очікується поліпшення економічної ситуації. Причини – закінчення пандемії, «зелене світло» зеленим інвестиціям в США та пристосування західної Європи до наслідків війни росії в Україні. Вперше з початку війни настрій інвесторів стає позитивним.

Ще один цікавий момент: Давос завжди приваблював фріків різного штибу. Тільки останніми роками анти-давоськими виступами відзначилися антивакцинатори, скептики зміни клімату, релігійні фанатики та жорсткі націоналісти. Нинішній рік – рік теорій змов. Основна з них – захоплення Світовим економічним форумом влади над світовою економікою.