Державні програми та інструменти підтримки бізнесу під час війни - Андрій Ремізов для «МІМ. Економічний фронт»

20 липня 2022

Інформація про можливості для українського бізнесу всередині та за межами країни доступна на порталі «Дія.Бізнес». Створений у 2021 році разом з Міністерством цифрової трансформації, електронний ресурс у воєнний час став важливим інструментом для підтримки бізнесу, його релокації, пошуку закордонних партнерів, експортної діяльності тощо.

Андрій Ремізов, в.о. директора Державної установи "Офіс з розвитку підприємництва та експорту" в ефірі «МІМ.Економічний фронт» розповів про те, які можливості на сьогодні пропонує «Дія.Бізнес».

- «Дія.Бізнес» складається з двох компонентів. Онлайн – великий портал для підприємців, у тому числі, для тих, хто тільки хоче започаткувати бізнес. Корисна інформація у форматі понад 20 цифрових  сервісів. Також є офлайн-складова проєкту – 12 центрів підтримки підприємців у регіонах. Працює також центр у Варшаві, який допомагає вимушеним переселенцям зрозуміти, як легально вести бізнес у Польщі.

- Онлайн через «Дія.Бізнес» можна отримати більше 40 видів різних консультацій. Наприклад, у вас є якесь конкретне питання, або ви тількии плануєте відкрити свій бізнес і хочете зрозуміти, чи правильно написали бізнес-план або розібратися в податках. Якщо ви вперше на порталі, то перед тим, як потрапити до профільних фахівців, пройдете первинну консультацію, під час якої зможете задати свої питання хелперу. Після цього для вас буде складено дорожню карту – документ, де буде описано, на яку консультацію записатися, що почитати, куди зайти і так далі.  У рамках сервісу було надано близько 6 тисяч живих консультацій фахівцями, які мають досвід не менше трьох років консультативної практики або це підприємці, які ефективно вели свій бізнес.

- Для майбутніх підприємців є розділ «Знайти ідею». Тут є більше 100 бізнес-ідей в різних секторах. В умовах війни ми сконцентрували увагу на тому, щоб доносити інформацію. Окремо є сторінка, яка називається «Бізнес в умовах війни», де зібрана  вся інформація про держпідтримку, фінансування, релокацію бізнесу, кредитні програми, податкові зміни, експорт, ініціативи для бізнесу і таке інше. Ми активно ведемо сторінки по допомозі українцям за кордоном. А у розділі «Кейси та новини» щоденно збираємо всі можливості, які є  в Україні: грантові програми, конкурси, освітні проєкти, навчальні програми. Розповідаємо активно про історії успіху бізнесу, як люди працюють в умовах війни і допомагають армії.

- У нас є інформація про велику програму «5-7-9. Доступні кредити», яку Фонд розвитку підприємництва реалізує спільно з Мінфіном і партнерами. Про неї можна почитати в розділі «Бізнес в умовах війни»: під які відсотки даються кредити, куди звернутися і які відбуваються зміни. Мінфін щотижня публікує позитивну динаміку, що рекордні кредити видаються аграріям. Ця програма є досить ефективною. Розмір кредиту - до 6 млн гривень, є різні варіації такої підтримки (деякі кредити видають під нуль відсотків). Ми готуємо онлайн-інструмент, який дасть змогу оцінити самостійно, чи підпадає бізнес під умови кредитування за цією програмою. А тоді вже можна самостійно обирати банк, який кому більше підходить.

- Нещодавно була запущена експортна кредитно-страхува програма для українських експортерів, які хочуть застрахувати свій експортний  контракт або взяти кредит під його виконання. По цій програмі Експортно-кредитне агентство виступає партнером: вони автоматично страхують позику, якщо ви взяли в банку кредит, на той випадок якщо позичальник або кредитор не виконає контракт, тобто не сплатить суму. Ця програма тільки запустилась. За нею працюють два банки - Ощадбанк і Укргазбанк.

- Одна з великих державних програм – єРобота. Це про надання безповоротних грантів до 250 тис. грн на новий бізнес. Вона призначена для потенційних підприємців. Основна мета – активізувати економіку, щоб громадяни могли отримати ресурс на заснування власної справи через мікрогранти, які не потрібно буде повертати. Подання заявок, оцінка і все інше буде відбуватися через сервіс «Дія». У рамках  програми планується надати 20 тисяч таких грантів лише за цей рік. Бюджет програми 5 млрд грн на заснування дуже багатьох видів бізнесу, починаючи від СТО, ремонту взуття, хімчистки. Інші дві нові програми для аграріїв. Йдеться про компенсацію витрат на створення садів і теплиць. Є ще формат співфінансування, коли 70% вартості проєкта фінансує держава, а 30 сам аграрій.

- У нас є окремий експортний напрям у «Дія.Бізнес». Це вебсайт, де є багато сервісів саме для експортерів. Щодня публікуємо зміни в митній політиці, освітні можливості, які  ринки відкриваються. Є календар подій виставок за кордоном. Виставки – найбільш ефективний інструмент для пошуку міжнародних партнерів, після них як правило відбуваються якісь експортні контракти. 

- У розділі «Країни та ринки» можна знайти аналітичні дані. У фокусі кілька індустрій – харчова промисловість, машинобудівна, меблева, легка, фармацевтична, парфумерно-косметична, хімічна, креативна, ремісництво, ІТ, ритейл та агропромисловий комплекс.  По них ми стараємося робити аналітику, є готові секторальні огляди. На ринках нічого загалом не змінилося, крім відсутності росії та білорусі. Тому ми зробили окреме дослідження, куди експортували ці країни, щоб показати нашим підприємцям, які ніші можуть звільнитися і куди можна заходити з конкретикою по країнах.

- Хочу відзначити розділ «Експорт в умовах війни». Там є сервіс пошуку партнерів:  заповнюєте форму про підприємство, чим займаєтеся, що виробляєте, яка специфіка. Після цього ми додаємо підприємство до експортного каталогу на англомовній версії порталу. Іноземні баєри можуть зайти і знайти собі потенційного партнера, після цього ми робимо перший контакт з компанією для початку співпраці і далі взаємодія відбувається самостійно. Усе це безкоштовно за підтримки держави.

Більше інформації про онлайн-інструменти та огляд ресурсів від «Дія.Бізнес» у записі «МІМ. Економічний фронт».