Джоко Віллінк: Поради для лідера

03 лютого 2022

У січні 2022 року спільний проєкт МІМ з видавництвом BookChef переміг в номінації «Best Business School Partnership 2022 in association with Wharton Research Data Services (WRDS міжнародного конкурсу «AMBA & BGA Excellence Awards». Тож ми вирішили більш детально зупинитися на деяких виданнях із серії "Бізнес-школа МІМ рекомендує". Сьогодні у нашому фокусі "Стратегія і тактика лідерства" Джоко Віллінка, який 20 років служив у "Морських котиках" ВМС США і пройшов шлях від солдата до командира спецоперацій війни в Іраку. Цей практичний "польовий посібник", як характеризує свою книгу автор, майже одразу після появи потрапив до десятки бізнес-бестселерів за оцінкою видання New York Times.

"Найбожевільніша істота, з якою має впоратися лідер, – він сам", – пише Джоко Віллінк і дає поради, як не перетворитися на "егоманіяка мікроменеджменту", досягти балансу дисципліни й турботи про підлеглих та дотримуватися основоположного принципу абсолютної відповідальності лідера". Зокрема:

1 Не сприймайте речі на свій карб

Навіть коли люди самі просять оцінити їхні недоліки, почувши відверту критику, вони нерідко ображаються чи сердиться. Не дозволяйте собі втрачати контроль над емоціями. Будьте професіоналом.

2 Використовуйте ітераційну процедуру ухвалення рішень

Ви, як керівник, маєте навчитися витримувати розумну паузу, давати подіям розгорнутися, щоб отримати ясну картину того, що відбувається. А поки ви не маєте відносно чіткого розуміння ситуації, безглуздо, нерозважливо й іноді навіть злочинно ухвалювати остаточне рішення, як діяти вам та вашій команді. Зважено оцінюйте ситуацію і глибоко аналізуйте інформацію, що є у вашому розпорядженні, та за допомогою проміжних ітераційних рішень поступально рухайтесь в напрямку, який, за вашими припущеннями, є правильним.

3 Децентралізуйте командування 

Неможливо визначити стратегічні напрямки руху команди, коли лідер зайнятий менеджментом малозначних завдань, оперативне управління якими цілком можуть взяти на себе підлеглі. Тому прерогативою для істинного лідера має стати запровадження принципу децентралізованого командування і доручення підлеглим очільникам підрозділів здійснювати керівництво повсякденною діяльністю. Щоб не справляти на своїх людей враження, наче делегування повноважень є для вас способом ухилення від важкої праці, візьміть на себе найтяжчі завдання. Власноруч виконайте кілька найнеприємніших із них.

4 Не оцінюйте людей на основі їхньої репутації

"Дайте людині шанс підучитися і виправитися, та допоможіть, належно скеровуючи ії дії".

 

"Лідерство – це абсолютна відповідальність, яка цілком і повністю лежить на ваших плечах. Водночас, лідерство – це не про вас. Анітрохи. Лідерство – це про команду. Команда важливіша, ніж ви. У ту саму мить, коли ви ставите власні інтереси вище інтересів команди і місії, ви зазнаєте безповоротного краху як лідер", – безапеляційно заявляє Віллінк. І таку логіку можна зрозуміти з огляду на його військове минуле, де досягти успіху в операції можна лише завдяки злагодженим зусиллям.