Досягати цінностей, а не цілей - Натан Фурр і Сюзанна Гармон Фурр про те, як знаходити можливості у невизначеності

18 серпня 2022

Невизначеність – це завжди можливості – переконані викладачі провідної французької бізнес-школи INSEAD, автори книги «Зворотна сторона невизначеності» Натан Фурр і Сюзанна Гармон Фурр, які представили свої ідеї слухачам проєкту ReInforceUA. Публікуємо вибрані тези і запрошуємо реєструватися на сайті проєкту, щоб отримати доступ до повного запису зустрічі та нових лекцій у режимі онлайн.

- Невизначеність, яку ви відсуваєте, завжди має і зворотній бік. Так, вона не несе в собі позитиву, але важливо, як ви її проходите і які інструменти вам допомагають в цьому.  Загалом, є два типи невизначеності – та, яку ми обираємо, коли в нас виникла якась крута ідея. Тоді у вас є речі, над якими ви працюєте, але ви повною мірою не можете передбачити, яким буде результат. Але буває та невизначеність, яку ви не обирали і ви б хотіли, щоб її не було.

- Нам потрібно розуміти, що невизначеність – чинник сучасного світу і показник іде вгору. Вона повсюди, життя ускладнюється у будь-якій сфері. Але головне – ми не навчені, що з цим усім робити. Дилема полягає у тому, що коли ми не маємо для чогось навичок та інструментів, ми ніби потрапляємо у пастку, стаємо дуже напруженими. Ми хапаємося за якісь можливості, які може не такі гарні, як нам би хотілося, однак вони дають нам якусь певність. Звідси питання – що ж гарного у невизначеності? А те, що ми можемо стати кращими.

- Дослідження показують, що ті, хто краще переживає часи невизначеності, більш адаптивні. Працюючи над нашою книгою ми вивчали дослідження, присвячені терпінню та стійкості. А ще провели купу інтерв’ю серед тих, хто часто є в ситуаціях невизначеності як то митці, науковці, бізнесмени. Але також з тими, в чиєму житті багато неконтрольованої і непередбачуваної невизначеності – серед парамедиків, гравців, інвесторів. І отримали низку ключових ідей, які й лягли в основу нашої книги, над якою ми працювали майже три десятиліття.

- Ми всі захоплюємося позитивними змінами, проривами, інноваціями, усілякими досягненнями, від яких завмирає подих. Але до того, як вони це зробили, їхні творці стикалися з невизначеністю. Вони пройшли через неї, щоб отримати можливості. Подумайте про своє життя: чи то про роботу, чи ви кудись переїхали, чи щось інше. Усьому цьому передувала невизначеність – ви мусили йти в невідоме. Тому можливості і невизначеність – це дві сторони однієї медалі. 

- У невизначеності, що породжена зовнішніми обставинами, ніби немає нічого гарного. Але візьмемо до прикладу Венецію – унікальне і красиве место. Ми забуваємо, що воно існує через невизначеність. Коли прийшли загарбники і загрожували людям на суші, вони перейшли на воду. І так виникло одне з найкрасивіших міст у світі. Тому, що б не трапилося, ми можемо з цього узяти користь.  

- Іноді роками треба готуватися до того, як ви почнете діяти. Важливо пам’ятати про прайм, або грунтовку, яку художник наносить на полотно, перш ніж писати картину. Тобто в час невизначеності ви можете готуватися, отримувати знання, щось робити, аби у майбутньому мати результат. І тут важливо приділити увагу своїм ідеям – щоб вони лишалися і ви не відмовлялися від них, навіть якщо щось йде неправильно.

 - Самосумнів може зупинити людей,  щоб вони припинили щось робити. Дайте собі більше часу і продовжуйте діяти, пам’ятаючи, що у складні часи самосумнів збільшується. Важливо знайти шляхи, які допоможуть вам себе стимулювати у такі моменти. Також ми говоримо про фактор оптимізму. І проте, що коли у вас є сумніви, записуйте свої думки, щоб вони вас не поїдали.

- Важливо досягати цінностей, а не цілей. Бо ви можете сформувати перед собою ціль – заробити якусь там суму коштів. А потім щось трапиться, вона не справдиться і ви будете фрустровані та демотивовані. Тому краще йти за цінностями і розуміти, що для вас є важливим і вартісним у вашій діяльності, на які етичні засади ви спираєтеся.

- Яким є маніфест невизначеності? Треба зрозуміти, що ми контролюємо і що ми не можемо контролювати. Якщо будете боротися з невизначеністю, ви зазнаєте поразки. Тому замість фокусуватися на тому що ви втрачаєте, фокусуйтеся на тому що у вас є, ставайте героєм, проходячи через всі перешкоди.