Енергетичний фронт: останні новини FT&WSJ

19 травня 2022

Russia to permanently ‘decouple’ with west on energy, gas producers say

https://www.ft.com/content/5eb739c6-439a-42df-99fe-19cf9e19749a

Битва за Україну. Енергетичний фронт

На перший погляд тут все сумно. Італійська ENI відкривають рахунки у рублях, Угорщина активно опирається, тиха опозиція також присутня. Але як все насправді?

На думку фахівців, росія – під загрозою опинитися поза межами світового енергетичного ринку у досить короткій перспективі. До 2024 р. ЄС може повністю позбавитися газової залежності. Хто ж чигає на «жирну» частку росії у експорті енергоносіїв на Європейський ринок нині та полегшує цей переїзд? 

Відповідь зрозуміла – країни, які знаходяться відносно недалеко від Європи, а саме – Катар та США. Але таку можливість вони отримають завдяки зусиллям геть несподіваного чи то конкурента, чи то партнера – Австралії. Країна нині постачає значні обсяги скрапленого газу своїм сусідам з Південної Азії. Таким чином, світові виробники можуть змінити географію своїх поставок.

Демократичний світ налаштований рішуче щодо відмови від російських енергоносіїв. Експерти прогнозують утворення двох великих енергетичних блоків: росії з Китаєм з одного боку та Європою, Північною Америкою та представниками Індо-Тихоокеанського регіону з іншого. Технологічно розриви та формування блоків почалося та знаходиться на стадії, коли нові технології набувають масовості.

How Germany Is Racing to Sever Dependence on Russian Energy

https://www.wsj.com/articles/how-germany-is-curing-its-dependence-on-russian-energy-11652801958?mod=hp_lead_pos8

З іншого боку, активна робота Німеччини у пошуку нових постачальників демонструє, що заміна енергоносіїв – завдання вкрай нелегке, особливо, якщо попередні 20 років залежати від дешевого російського газу.

Для подолання цієї залежності Німеччина була змушена створювати інфраструктуру для роботи зі скрапленим газом. Для цього вони орендували плавучі термінали в Норвегії та Греції. Іншим важливим елементом є законне позбавлення прав власності на найбільше європейське газове сховище та найбільший нафтопереробний завод, якими володіють газпром та роснєфть. Це стане можливим, якщо буде прийнятий 6-й пакет санкцій. Але вже на початку квітня німецький уряд знайшов спосіб взяти газпромівські активи в управління. Тут німецький уряд підтримує польський. Така підтримка важлива, адже Польща має портову інфраструктуру для принйняття танкерів зі скрапленим газом. До того ж додалися нові контракти з країнами Затоки та Норвегією – найбільшим добувачем газу в Європі.