Факторинг в Україні: проблеми і перспективи

09 грудня 2020

Викладачі нашої бізнес-школи регулярно беруть участь в конференціях, де не просто діляться своїм досвідом, але й допомагають державі у вирішенні складних фінансових питань.

Зокрема в кінці листопада Володимир Посполітак, завідувач кафедри гуманітарного розвитку Бізнес-школи МІМ, к.ю.н., доцент, взяв участь у дводенній конференції з факторингу, організованій Європейським банком реконструкції та розвитку, Асоціацією факторингових компаній FCI та Незалежною Асоціацією Банків України.

Під час конференції «Дорожня карта розвитку ринку факторингу в Україні» експерти обговорювали тему врегулювання простроченої заборгованості, яка стала ще більш актуальною у зв’язку з коронакризою. Економічний стан України, нестача обігових коштів, можливі банкрутства та неповернення кредитів – ці питання були в центрі уваги учасників конференції.

«Оскільки наше законодавство чітко не врегульовує питання факторингу (за винятком договору факторингу), не враховує європейські директиви і світовий досвід, стало питання про вирішення проблем, які виникають з простроченою заборгованістю. Зараз НБУ  готує зміни до Цивільного та Господарського кодексу України, розробляє новий законопроєкт про фінансові послуги та фінансові компанії (на заміну Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»).  Наступним логічним кроком цієї роботи буде закон, який регулюватиме діяльність колекторських компаній і роботу з проблемною заборгованістю. Адже через відсутність чітких та актуальних норм в Україні страждають і фінансові установи, і люди, і юридичні особи, яким потрібні обігові кошти», – зазначив Володимир Посполітак.

З 1 липня 2020 року повноваження по регулюванню факторингу як фінансової послуги повністю перейшло під контроль Національного банку України. До цього факторинг банків регулював НБУ, а факторингових компаній – Національна комісія, що здійснює державне регулювання ринку фінансових послуг, наразі цю комісію ліквідовують. Під час конференції Нацбанк презентував напрацювання робочої групи по проєктах законів, в яку також входив Володимир Посполітак. Відбулося обговорення міжнародного досвіду, була проведена робота в певних секціях з питань інформаційних технологій менеджменту та юридичних нюансів.