Financial Times: як може закінчитися війна

11 березня 2022

Колективний Захід, так само як і Москва, помилилися у своїх оцінках результатів російської навали. Західні експерти давали Україні тиждень, проте розпочався вже третій, а Україна чинить шалений спротив. Тому нині на Заході розглядається декілька сценаріїв розгортання подій. Як нам не сумно розглядати деякі з них, ми не повинні ігнорувати факти та їхні можливі поєднання та наслідки.

1 сценарій: повна перемога Москви
Уряд Зеленського повалено, а замість нього поставлено маріонетковий режим. Цей варіант дорого обходиться всім – великі жертви серед загарбників та цивільних. Ведеться кривава партизанська війна в Україні. На Заході утворюється український уряд в екзилі.

2 сценарій: часткова перемога Москви. Уряд Зеленського лишається, територія України значно зменшена
Військові дії кремля свідчать про те, що вони можуть задовольнитися тим, що окупують Київ та морське узбережжя країни, щоби відрізати шляхи морської торгівлі. Проте деякі експерти вважають, що путінському режиму цього буде замало, беручи до уваги його розмови про демілітаризацію та денацифікацію всієї України.

3 сценарій: переговорний процес щодо урегулювання та відсутність контролю за ситуацією.
До цього часу всі переговори велися про гуманітарні коридори та закінчувалися порушенням домовленостей з боку Росії. Переговори найвищого рівня в Анталії також не призвели до результатів, натомість почалися інсинуації про біологічну зброю, фінансовану США. Безрезультатність переговорів з російським міністром закордонних справ була передбачуваною – він не має остаточного права голосу. Проте певна домовленість на певному етапі виглядатиме спокусливо, адже несподівано у війні загрузли всі сторони. Проте стає питання в яких кордонах будуть ці домовленості. Захід у такому випадку залишає всі санкції проти Росії в силі.

4 сценарій: відступ та повалення чинного російського президента
Україна показала, що ЗСУ можуть утримувати ключові міста. За допомогою західної зброї українці відбиватимуть російський напад. Разом із санкціями така ситуація може привести до того, що Путін сам стане жертвою свого невдалого нападу. Еліти та військові, підтримані незадоволенням «низів», розлючених падінням рівня життя, можуть повалити Путіна. Дехто вважає, що внутрішнє невдоволення – ключ до завершення конфлікту. Але Путін у владу вчепився міцно, драконівські закони працюють, інформації всередині країни бракує.

5 сценарій: війна Росії з НАТО
Дарма, що НАТО як альянс не бере участі у конфлікті, країни-члени активно допомагають Україні. Путін, коли конфлікт розпочався, погрожував всім країнам, які могли би втрутитися у конфлікт. Він вдався до ядерного шантажу та підкріпив свої погрози тим, що підвищив рівень бойової готовності ядерних сил. Станом на зараз його погрози призвели до більшої згуртованості країн альянсу та збільшення їхніх військових контингентів на східному фланзі.

 

Джерело: https://www.ft.com/content/e2663cb2-d1ad-4c67-bbbf-dda0330da075