FT&WSJ: Новини за 23 березня

23 березня 2022

Російський напад на Україну – це війна проти всього вільного світу, що підтверджується підвищенням волатильності товарних ринків. Зокрема, йдеться про уран та його збагачення, тобто паливо, на якому працюють всі АЕС.
росія – один з найбільших виробників збагаченого урану та власників уранових покладів. Того в США, де свого урану не бракує, подано законодавчий акт про заборону імпорту урану через недопустимість залежності країни від його імпорту.
Видобуток урану – відносно недорогий. Його поклади є в багатьох країнах, а вартість видобутку невисока. Але для атомної енергетики важливим є не лише видобутий уран – важливим є його переробка та збагачення. росія – один з небагатьох світових лідерів збагачення, чия частка на світовому ринку становить 35%.
Ситуація ускладняється тим, що вартість кожного етапу переробки та збагачення урану також зростає. Через це збільшення внутрішнього виробництва збагаченого урану в США потребуватиме декількох років.

U.S. Rethinks Uranium Supply for Nuclear Plants After Russia’s Invasion of Ukraine
https://www.wsj.com/articles/u-s-rethinks-uranium-supply-for-nuclear-plants-after-russias-invasion-of-ukraine-11647941401?mod=trending_now_news_1 На більш видимому всім полі енергоносіїв-вуглеводнів росія, яка обіймає 20% глобального ринку, погрожує колапсом. московські високопосадовці заявили, що ціна нафти може зрости до 300 доларів за барель, а в деяких випадках до 500. Там сподіваються, що така ситуація, помножена на збільшення попиту, викликаного пост-пандемічним відновленням економіки, призведе до соціального напруження та неспокою.

Russia warns global oil and gas markets could collapse
https://www.ft.com/content/ee839e58-d1b1-43f2-95e9-ad4ef74efd62#post-fe9c4986-f467-49c7-a5d6-65f4e8d8fc9cНа додачу путін оголосив, що оплата за газ має здійснюватися у рублях, що підняло і без того високі ціни на газ. Такий крок, на думку фахівців, створить незручності західним покупцям. Проте основні умови контрактів залишаються незмінними, а російський центробанк має знайти спосіб, у який західні компанії зможуть купити рубль.

Russia to switch gas invoicing to roubles for European buyers
https://www.ft.com/content/ee839e58-d1b1-43f2-95e9-ad4ef74efd62