Глобалізація як фактор розвитку, загроза світової рецесії і ШІ, який зчитує форму білка – огляд FT&WSJ

29 липня 2022

Глобалізуватися чи не глобалізуватися? Лишень країни починають міркувати про це та схилятися у бік «не», у них починається бідність. Досвід Ірландії, Сінгапуру, Іспанії та Польщі свідчить на користь глобалізації, пише у своєму матеріалі FT. У середині 50-х минулого сторіччя нині процвітаюча та заможна Ірландія потерпала від бідності, відтоку населення та браку торгових зв’язків. Аж до того моменту, як зорієнтувала свою економіку на експорт товарів та послуг. Іспанія та Сінгапур невдовзі запровадили подібну політику і в себе. Навіть Лондон певний час був болітцем, аж допоки Сіті не перетворилося на гавань так званих євродоларів (офшорних грошиків) з новонародженого ЄС. Польща вирвалася з-під комуністичної залізної завіси з доходом на душу населення, співставним з українським. Україна вчасно вирватися не змогла, тож такий і результат – дохід польської «душі» потроївся, а української – зменшився аж до того, що фахівці дають нам 50-60 років для відновлення, якщо ми не орієнтуватимемося на глобалізацію. ЄС – наш перший крок до глобального світу. Нам – туди, якщо не хочемо жити замкнутими в глухому закапелку росії.

От ніколи такого не було, і знову! росія користається будь-якими зачіпками, щоби не постачати газ. Це не дивує нас, натомість все ще дивує європейців. Після того, як ціни на газ підскочили на 13%, європейці звинуватили москву в перетворенні газу на зброю (і хто нас слухав?!). Проте, 40% скорочення поставок через Північний поток-1 – ще не кінець, констатує FT. Лунають погрози щодо подальшого скорочення, тож перед Європою постала загроза рецесії та обмежень у використанні. Проте дії, спрямовані на звільнення від газової залежності, тривають. До великої війни європейські країни 40% газу отримували з росії. Деякі країни вже майже вдвічі скоротили свою залежність. Інших це змушує робити сама росія.

 Тему рецесії підхопив і американський WSJ – її бояться і в США. Другий квартал поспіль економіка скорочується, що відповідає визначенню рецесії. Проте, більшість економістів вважає, що у третьому кварталі на економіку таки очікує зростання, хоча і скромніше, ніж розраховували раніше.

І наостанок про технології від FT. Серйозний прорив здійснили науковці компанії DeepMind, якою володіє Альфабет та Гугл. Штучний інтелект, розроблений компанією, може передбачити форму практично будь-якого існуючого білка. Така можливість серйозно прискорює біологічні дослідження. Керівництво компанії вважає, що це відкриття сприятиме сталому розвитку, доступу до їжі та лікування хвороб.