Як залучити міжнародні інвестиції в Україну

Поліпшення інвестиційного клімату в Україні

24 жовтня 2017

Україна vs міжнародні інвестори

Чергове заняття групи SE MBA в бізнес-школі МІМ присвятили питанням інвестицій в українську економіку. Розібратися в суті проблемних і часто болючих фінансових запитань слухачам допомагав Сергій Бабур, випускник і докторант програми DBA, партнер-управитель Profi-T Active financial group.

Огляд ринку інвестицій

Щоб надати дискусії фінансових вимірів, Сергій Бабур навів статистику, що свідчить про доволі слабкі позиції України на світовому ринку інвестиційних ресурсів. Зокрема, сумарний обсяг відкритих світових інвестиційних фондів оцінюється в $40,4 трильйонів на результатами 2016 року, згідно з підрахунками Національної асоціації інвестиційних компаній США.

Натомість інвестиції в економіку України, а саме чисті активи національних відкритих інвестиційних фондів, відповідно до статистики Української Асоціації Інвестиційного Бізнесу, вимірюються показниками в $2,25 мільйонів за 2015 рік та $1,97 мільйона за 2016 рік. Частка світових інвестицій в українську економіку – мізерна. Для порівняння, сусідня з Україною Польща за результатами 2016 року мала показники, кращі від українських у 15 000 разів.

Які заходи потрібні?

Сергій Бабур поділився з присутніми аналізом фактів, що є вирішальними для міжнародних інвесторів при здійсненні ними капіталовкладень. Зокрема, для більшості з них ключову роль відіграє саме питання повернення інвестицій, а з цим в Україні – найгірша ситуація, обсяги «убитих» інвестицій у нашій країні просто катастрофічні.
Натомість питання дохідності інвестицій ідуть аж у другій десятці рейтингу пріоритетів, але саме за цим аспектом інвестиції в українську економіку можуть випереджати цілий ряд гравців світового ринку.

Покращити інвестиційний клімат в Україні здатні самі учасники ринку, якщо збільшуватимуть ефективність корпоративного управління компаніями. Цього можна досягнути лише через забезпечення принципів:

1. чіткої підзвітності компаній, що претендують на одержання міжнародних інвестицій;
2. залучення працівників цих компаній до інвестиційних процесів;
3. повної прозорості українських компаній перед міжнародними інвесторами.

Коли зміниться ринок інвестицій України?

На думку Сергія Бабура, кардинальних змін на ринку національних інвестицій українським гравцям варто очікувати лише після приходу значних міжнародних інвесторів. Саме такі компанії здатні будуть встановити в Україні загальноприйняті світові правила гри, що суттєво покращить інвестиційний клімат та підвищить вартість українських компаній, готових змінюватися в міжнародному правовому полі.

Майже від початку зустріч переросла з теоретичного викладу матеріалу у формат пожвавленої дискусії, що відзначив і сам Сергій Бабур, який вважає таке спілкування одним із основних переваг навчання у МІМ.

Зауважимо, що у травні 2017 року Сергій Бабур захистив ступінь Доктора бізнес адміністрування (DBA) у Бізнес-школі МІМ, тема його роботи: «Методологія створення та оцінки якості корпоративного управління в публічних інституціях спільного інвестування України».