Капіталізм майбутнього – це інвестиції в людей: Олексій Гончарук на зустрічі з SE MBA

01 березня 2023

Найкращий тип лідерства у сучасному світі – той, де ти створюєш для інших умови, які дозволяють їм розкриватися і ставати успішними. Таку думку під час зустрічі зі слухачами нової групи SE MBA у Бізнес-школі МІМ висловив гест-спікер Олексій Гончарук, який був Прем’єр-міністром України у 2019-2020 роках.

Публікуємо вибрані тези зустрічі.

Коли ми мотивуємо суспільство, воно почувається більш продуктивним. Одна з найяскравіших ідей, яка мене зацікавила, – тренд з інвестування в людей в прямому сенсі слова. Наприклад, умовний студент зараз заробляє 500 доларів на місяць, а за десять років зароблятиме біля 5 тисяч доларів. Якщо у 21 рік йому дати мільйон доларів, він отримає кращу освіту, інвестує у свій розвиток  і не витрачатиме час на підробіток. Тоді за десять років він зароблятиме не 5, а 15 тисяч доларів на місяць.

У Силіконовій долині зараз існує велика спільнота, яка вважає, що новий капіталізм має бути заснований на інвестуванні в людей.  І за такої схеми цей умовний студент бере на себе певні зобов’язання: дбати про власне здоров’я, страховку, будувати довгострокові кар’єрні плани. І така людина отримує мільйон доларів за право інвестора на 10% його доходу протягом 15 років.

Це не нові моделі, але зараз ця історія  виходить за межі винятково освітнього сектора і стає основою філософії Долини: інвестувати в людей напряму, а не в оболонки, бренди і таке інше. Якщо раніше бренди використовувалися для заробляння грошей, а гроші – для інвестування в інструменти, які комусь належать, то тепер ми приходимо до того, що гроші мають стимулювати. Бо якщо ти мені даси в 21 рік мільйон доларів, то ти ж і будеш зацікавлений в тому, щоб я став успішний. І навколо тебе й фондового ринку утвориться купа людей, які будуть дивитися: чи я замотивований працювати, яке в мене здоров’я тощо. На перший погляд, це тривіальна ідея, але насправді це змінює весь цей мотиваційний ряд.

Мій головний висновок: коли ти живеш в атмосфері, де головним драйвером суспільства є довіра, а не страх, ти можеш дозволити собі будувати більш відкриті системи і лідерство нового типу. Якщо твій основний мотиватор в суспільстві – страх, а основний сценарій поведінки – короткострокові дії, урвати «тут і тепер», бо це виглядає як найефективніша стратегія, ні про які моделі лідерства мова йти не може. Такі різні підходи – це не про континенти, а про різну температуру у суспільстві. Силіконова долина може собі дозволити інвестувати в людей, щоб ті наступні 20 років повертали інвестору відсотки, бо там працює правоохоронна система і юстиція. І ні в кого не виникає думка зникнути, бо мислити в довгу –  це виграшна стратегія там.  

На мою думку, у нас в суспільстві дійсно домінують «червоні» типи лідерства – сила, особистий приклад. Так склалося історично і завдяки певним обставинам у нас інша загальна температура в суспільстві, де цей «червоний» тип лідерства очевидніше допомагає досягати успіху.

«Західний» тип лідерства є принципово важливим. Бо коли ти думаєш, як для великої частини  людей навколо створити більш сприятливі умови, ти опиняєшся у більш сприятливій екосистемі, яка дозволяє тобі разом з усіма бути успішним.