Китай утискає бізнес надмірним контролем та діє подібно до росії - FT

25 травня 2022

Китайські новини традиційно займають значне місце на шпальтах FT, рівно як і політика держави у світовому контексті.

Поки росія загрузла у розв’язаній собою війні, її старший брат Китай і собі дивиться, що вхопити. Після заяви президента США Байдена про захист Тайваню, Китай та росія дотримуються тактики, аналогічній тій, що застосовують в Україні – ракетні обстріли у відповідь на візит високих гостей, йдеться у статті видання. Правда, з поправкою на обставини – замість ракет над Японським морем, під час візиту американського президента до Токіо, пролетіли китайські та російські стратегічні бомбардувальники. Проліт – частина військових навчань двох країн. На думку американських та японських високопосадовців, такі навчання – свідчення  того, що відносини Китаю та росії – це фактично відносини союзників. Китай дуже занепокоєний новою ініціативою США, Японії, Австралії та Індії.

Держави «Квартету» фактично утворили Індо-Тихоокеанську вісь, яка урівноважує агресивні дії фактичного альянсу росії та Китаю. Одна з їхніх ініціатив – відслідковування незаконного вилову риби та військово-морських дій Китаю за допомогою супутникового обладнання.

В іншому матеріалі, присвяченому Піднебесній, йдеться про те, що Китай не лише продовжує «дружити безмежно» зі злочинним режимом, але і намагається закрити країну від «тлєтворного вліянія» Заходу. Цього разу жертвою обмежень стала ЕйрБіеНБі, яка залишила роботу на китайському ринку, проте зберегла офіс у Пекіні. Причин виходу декілька. По-перше, суворі карантинні обмеження через ковід боляче вдарили по всіх економічних секторах, у першу чергу, по туризму. По-друге, посилилася конкуренція місцевих платформ, на кшталт Тудзя (Tujia) та Сяожу (Xiaozhu). По-третє, дії властей, які вимагали в господарів помешкань звітувати поліції про своїх гостей. Через важкі умови ведення бізнесу та тиск з боку влади, всі західні технологічні гіганти, такі як Убер, ЛінкедІн та інші вже пішли з Китаю. Цікава деталь: здається, ми в Європі не скоро побачимо великі натовпи китайських туристів – отримання та продовження закордонних паспортів призупинено. Якщо врахувати ще й «полювання на відьом» - багатих та знаменитих, включно із Джеком Ма, що почалося принаймні минулого року, -  то може виявитися, що бізнес у Китаї втрачає частину своєї привабливості. Хіба якщо ідеться про одноразові проєкти.