Коли ти наймаєш людину, вона має відчувати челендж

Слухачі програми SE MBA в рамках навчального блоку, присвяченого стратегічному розвитку бізнесу, зустрілися з топ-менеджером найбільшого приватного банку країни з міжнародним капіталом — Альфа-Банку Україна.

23 травня 2019

Іван Світек очолив Альфа-Банк Україна 2,5 роки тому. Саме він відповідав за злиття Альфа-Банку Україна з Укрсоцбанком, у рамках якого був запланований перехід 75 % активних клієнтів на баланс Альфа-банку.

За даними НБУ за 1 квартал 2019 року, Альфа-Банк Україна знаходиться на 13 місці за стійкістю в Україні. За 9 місяців 2018 року чистий процентний дохід банку склав 2 671,78 млн грн, а прибуток — 879,19 млн. грн. Сьогодні клієнтська база об’єднаного бізнесу Альфа-Банку Україна і Укрсоцбанку у сегменті малого та середнього бізнесу перевищує 70 тис. клієнтів.

На зустрічі з групою програми SE MBA Світек розповідав про своє бачення корпоративної культури в банку, поділився лайфхаками, як підбирати співробітників, а також своїм розумінням стратегії розвитку бізнесу, до якого він прийшов за довгі роки успішної кар’єри у великих міжнародних компаніях.

Світек має власне розуміння розробки стратегії розвитку бізнесу. Наприклад, він каже, що за 2,5 роки роботи в Альфа-Банку Україна він жодного разу не робив стратсессій.

«За свою кар’єру я багато разів брав участь у стратсессіях, але великої користі від них не бачу. Звісно, у компанії є своя мета, але більшість стратегій, які я бачив, не мають спільного з реальністю. Якщо ти потрапляєш на стратсессію будь-якої компанії, на дошці написано одне й те ж саме: vision, mission, position. І зміст під цими заголовками приблизно однаковий. Потрібно розуміти, що ти робиш, але це можна зробити без стратсессій», — каже Іван Світек.

Глава Альфа-Банку Укарїна зізнався, що після вступу на посаду змінив понад 2/3 членів правління. Він розповів, що за своє життя він провів понад 1000 співбесід, на яких він ставив два основних питання: чого кандидату вдалося досягти на попередньому місці роботи та чому він звільнився.

«Мало хто відповідає на друге питання чесно. Зазвичай люди йдуть із компаній тому, що їм не подобається керівник. Про причину звільнень було проведено масштабне дослідження, і виявилось, що зарплата лише на четвертому місці. Тому, якщо ви втрачаєте своїх співробітників — причина у вас», — розповідає Іван Світек.

Для того, щоб утримати співробітника, на думку Світека, завдання, які йому ставить керівник, мають бути цікавими.

«Коли ти наймаєш людину, вона має відчувати челендж. Водночас ти маєш її підтримувати. Вона має знати, що якщо виникне проблема, вона може до тебе звернутися», — радить Світек.

Іван Світек одним зі своїх головних завдань в Альфа-Банку Україна бачить розвиток інноваційної для консервативної та ієрархічної банківської галузі корпоративної культури.

«Я хочу, щоби мої підлеглі йшли на роботу в понеділок вранці із задоволенням і відчували кайф від своєї роботи. Не хочу, щоби люди боялися звернутися до мене з проблемою або питанням. Двері в мій кабінет завжди відкриті», — каже Іван Світек.

Керівник Альфа-Банку Україна розповів, що протягом дня прагне поспілкуватися з якомога більшою кількістю людей, організовує корпоративні пікніки, та навіть іноді телефонує, щоби привітати співробітників із днем ​​народження.

«Якось мій знайомий мені написав, що він був у відділенні на Хрещатику — й одна дівчина його прекрасно обслужила. Моя помічниця знайшла її телефон, я подзвонив цій дівчині та подякував їй за те, що вона зробила для банку», — ділиться Світек.

За свою кар’єру Іван Світек встиг попрацювати в Сітібанку і GE Capital Bank в Празі, GE Money Bank в Бразилії, «Хоум Кредит» у Росії, а також Pepsi Cola International і General Electric. Акціонери, перед якими він звітував — найбагатші люди світу і входять у топ 50 за рейтингом Форбс.

«Раніше мені здавалося, що найголовніше — прибутковість бізнесу. Але для цих людей це не найголовніше. Для них є інші чинники, які не менш важливі, ніж гроші — якщо вони зароблять більше або менше, це особливо нічого не змінить. Тому, вступаючи на посаду топ-менеджера в компанії, краще запитати — а який результат від мене очікується», — ділиться Світек.