Конституційний Суд України врахував у своєму рішенні наукові висновки викладача МІМ Володимира Посполітака

28 червня 2022

Конституційний суд України виніс рішення про відповідність статті 1050 Цивільного кодексу України Конституції України на основі наукових висновків завідувача Кафедрою гуманітарного розвитку Бізнес-школи МІМ, к.ю.н., доцента Володимира Посполітака.

АТ «Ощадний банк України» звернувся до Конституційного суду України щодо того, чи відповідає Основному Закону положення першого речення частини першої статті 1050 Цивільного кодексу України. Стаття регламентує зобов’язання позичальника перед установою, у якої були взяті в борг кошти, але не повернуті вчасно і відсилає до 625 статті того ж Кодексу, яка й визначає порядок стягнення.

Цьому передувало рішення Верховного Суду України, який визнав законним стягувати з боржника по завершенню договору 3% плюс відсоток інфляції, але не відсоткову ставку, передбачену умовами кредитного договору. Заявник апелював до того, що стаття 1050 Цивільного Кодексу порушує Конституцію України.

- Конституційний Суд зважив наукові висновки щодо статті 1050 і не побачив там нічого, що б суперечило Конституції України. Ощадбанк, укладаючи текст договору, міг би передбачити стягнення відсотків у повному обсязі до повернення боргу, а не до завершення дії договору. Після рішення КС це стосується всіх випадків, не тільки Ощадбанку, не тільки банків та кредитних спілок, а взагалі всіх, хто зичить гроші, навіть якщо громадяни зичать гроші один одному (оскільки статті 1050 стосується не тільки кредитів, а й позик).  Це буде поширюватися з моменту  винесення рішення на всі відносини які були раніше (і не повернуті на день опублікування рішення суду) і є зараз. Можна сказати, що цей випадок впливатиме на всі розгляди справ по стягненню процентів за договорами позики, в тому числі кредитів, які не виконані в строк, - прокоментував наслідки цього рішення Володимир Посполітак.

Переглянути повний текст рішення Конституційного Суду можна за посиланням.