Кращі книги з економіки та бізнесу 2021 року за версією FT

19 листопада 2021

На нещодавньому майстер-класі випускник Бізнес-школи МІМ, член Наглядової Ради компанії «НОВА ПОШТА» Тарас Кириченко рекомендував інвестувати кошти в освіту та саморозвиток, бо ті люди, які вас оточують, і ті книги, які ви читаєте, формують те, яким буде ваше майбутнє через десятиліття. У нашому огляді міжнародних видань ділимося з вами підказкою від Financial Times, які книги з економіки і бізнесу, що вийшли цього року, варто читати найперше. Поки що англійською, але спостерігаючи за тенденціями, варто сподіватися на  переклади українською хоча б частини цих видань. Зокрема, в серії “Бізнес-школа МІМ рекомендує”.

«The Future of Money: How the Digital Revolution is Transforming Currencies and Finance», Eswar S Prasad

Книга присвячена впливу цифровізації на світ грошей. Основні ідеї – фізичні гроші зникнуть, центральні банки конкуруватимуть з приватними, зміниться природа фінансового посередництва, а ми всі отримаємо нові можливості.

«The Resilient Society», Markus K Brunnermeier

Основна думка книги - ми, як пост-ковідне суспільство, маємо стати «пружними», тобто здатними переживати важкі часи та швидко відновлюватися після них.

«Cogs and Monsters: What Economics Is, and What It Should Be», Diane Coyle

Ідея раціональності людини в економічній діяльності у добу «цифрових монстрів» виглядає геть нереалістичною. Що і не дивно, адже ті , хто займається економічною наукою, геть далекі від маси тих, чию діяльність вони досліджують.

«An Economist at Home and Abroad: A Personal Journey», Shankar Acharya

Мемуари головного економічного радника міністерства фінансів Індії. Він відзначився тим, що саме на період його роботи у міністерстві припали роки процвітання індійської економіки – за його сприяння, звичайно.

«Three Days at Camp David: How a Secret Meeting in 1971 Transformed the Global Economy», Jeffrey E Garten

Книга присвячена тому, як політичне рішення президента США Ніксона та його радників про «відв’язування» долара від золота у 1971 р. вплинуло на економіку та створило новий монетарний порядок.

«Sustainable Futures: An Agenda for Action», Raphael Kaplinsky

Автор, експерт з інновацій, визначає проблеми нашого суспільства, створені завершенням парадигми масового виробництва та настанням парадигми інформації та комунікаційних технологій.

«The New Economics: A Manifesto», Steve Keen

На думку автора, неокласична економічна наука майже перетворилася на релігію. Він критикує припущення, породжені звичними нам поняттями макроекономіки, монетарної економіки та економіки природокористування.

«The Age of Unpeace: How Connectivity Causes Conflict», Mark Leonard

Наш тісний взаємозв’язок, створений сучасними інформаційними технологіями, перетворюється з рушія нашого добробуту на смертельну зброю. Автор у своїй книзі намагається знайти спосіб зробити цю зброю менш небезпечною.

«The Economist’s View of the World: And the Quest for Well-Being», Steven E Rhoads

35-те перевидання класики, в якому автор розвиває прискіпливо розглядає такі канонічні поняття економічної науки як вибір, ринки, зовнішні чинники тощо.

«Six Faces of Globalization: Who Wins, Who Loses, and Why It Matter», Anthea Roberts&Nicolas Lamp

Питання глобалізації хвилює не лише авторів, які створили свою класифікацію трактувань цього явища. Зокрема, вони виділяють шість типів: від «істеблішменту», лівий популізм, правий популізм, від корпорацій, гео-економічний та глобальні загрози.

«Nudge: The Final Edition», Richard H Thaler та Cass R Sunstein

Книга – допомога людям у прийнятті рішень, які би поліпшили якість компромісів між дурістю «низів» та авторитарністю верхів. Автори називають такий підхід «лібертіанським патерналізмом».

«Samuelson Friedman: The Battle Over the Free Market», Nicholas Wapshott

Битва богів з титанами, або суперечка між ідеями П. Самуельсена, чий методологічний вплив ми відчуваємо і донині, та М. Фрідмана, з його впливом на монетарну економіку.

«The Magic Money Tree and Other Economic Tales», Lorenzo Forni

Бюджет визначає наші можливості, тому краще опанувати засадничі поняття бюджетування, кредиту та грошей. Стабілізація економіки через інструменти фіскальної та монетарної політики – завдання урядів та центробанків. Але чи можуть самі лише гроші створити довгостроковий розвиток?