Криптовалюти змінюють інвестиційні ринки - дайджест FT

04 червня 2021

Сьогодні ми підготували для вас огляд матеріалу «Кремнієва долина інвестує у криптопроєкти, сподіваючись змінити світ фінансів» від Financial Times.

 

Автори запитують чи то припускають – «розгульні 20-ті» повертаються? Принаймні, нині все скидається на те – є надія, що епідемію, нарешті можливо контролювати, з’являються ознаки економічного пожвавлення, а фінансовий ринок став місцем інновацій, які точно змінять нашу уяву про гроші.

Криптовалюта нині найгарячіша тема. Здається, вона здатна призвести до сейсмічних змін на ринку капіталів через біржі для криптовалют нового типу. Фактично, біржі, як місце де працюють посередники, може повністю зникнути.

Uniswap, за яким стоїть стартап з Кремнієвої долини – автоматизована програма, за допомогою якої користувачі торгують криптовалютою без посередників. Для тих венчурних фондів, які інвестували лише $12,8 мільйонів доларів у стартап минулого року і вже заробили на ньому, їхня 18% частка нині оцінюється  у $5 мільярдів.  

Компанія, яка нині розповсюджує мільярд токенів, які дають покупцям право голосу у стартапі, опублікувала чотирирічний план залучення інвестицій.

Uniswap, чи то компанія, яка стоїть за ним, має на меті знищити фінансових посередників як вид. Але вони ж і створили новий різновид венчурних капіталістів, чиї прибутки викликають заздрощі у більш консервативних колег.

Проекти DeFi, або «децентралізовані фінанси» мають на меті запропонувати традиційні фінансові послуги, такі як позики або торгівлю з використанням програм, відомих як блокчейн, що виключають посередників. Знадобилося лише 2 роки для того, щоб те, що почалося як забавка, набуло такого розміру, що  прийшов час говорити про появу нової інвестиційної технології. 

Нині подібними проектами займаються 72 компанії – на чверть більше, ніж минулого року. Сам Uniswap лише у травні допоміг здійснити торгових операцій більш як на мільярд доларів, чим став серйозним конкурентом вже існуючим криптобіржам.

Вартість криптовалюти, яка використовується як застава для всього різноманіття операцій в проектах DeFi, здорожчала у більш як 60 разів минулого року, що є еквівалентом $67 мільярдів.

Інвестори децентралізованих фінансів вважають, що вони, імовірно, врешті решт повністю змінять фінансову систему.

Традиційні венчурні фірми, такі як Sequoia Capital, в основному уникають інвестування у подібні проекти. Люди, добре обізнані зі станом справ у галузі, кажуть, що великі фірми бачать загрозу тиску з боку регуляторів.

Юристи та венчурні інвестори говорять про те, що DeFi займають «сіру» зону, на яку вірогідно чинитиме тиск новий склад Комісії з цінних паперів та фондових бірж. Деякі інвестори говорять про схожість нинішнього стану справ із ситуацією первинної пропозиції криптовалюти три роки тому, що врешті решт закінчилось крахом, за що і взялися регулятори.

На думку юристів, які спеціалізуються на операціях з криптовалютою, все американське регуляторне поле ґрунтується на системі посередників. А нова система їх виключає.

Sequoia та інші «традиціоналісти» все таки увійшли до проектів DeFi «на загальних підставах» за допомогою спеціалізованих та гнучкіших фондів, які завдяки своїй гнучкості можуть собі дозволити більшу частку цифрових активів. Серед таких фондів – Paradigm та Polychain Capital, в які інвестувала Sequoia. Paradigm отримав фінансування і від фондів Harvard та Yale.

Великі фонди також намагаються взяти участь у проектах DeFi. Зокрема, Andreessen Horowitz, який вже має інвестиції у DeFi, нещодавно почав залучати мільярд доларів для нового покоління фондів криптовалют, що майже подвоїло розміри нинішніх.

Проте, далеко не всі у проектах раді венчурним інвесторам, які часто отримують преференції за свої ранні інвестиції. Один з проектів навіть змінив умови операцій з токенами після того, як почалися скарги на великі знижки для інвесторів, що швидко забезпечують фінансування. Чи не вперше провідним фірмам не раді.

Хоча спочатку групи DeFi часто намагаються залучити гроші великих фондів, справжні прибутки починаються тоді, коли є змога випускати дійсно значні обсяги токенів. Система дистрибуції працює так, що влада засновників зменшується шляхом розпорошення прав управління серед широких верств користувачів. Але і великі гравці не страждають. Якщо Uniswap продаватиме свої токени як і планував, венчурні фонди окуплять свої інвестиції 400 разів. А світ може змінитися назавжди.