Квітневий MONTHLY Economic Outlook: фактор військового втручання робить прогнози непередбачуваними

13 квітня 2021

Квітневий економічний прогноз MONTHLY Economic Outlook цього місяця оприлюднено публічно. Особливість нинішнього випуску, який мав би бути розповсюджений тільки серед комерційних підписників, спеціальний розділ "Військово-політичні ризики". За словами випускника і постійного запрошеного викладача МІМ Михайла Кухара, під чиїм керівництвом команда Ukraine Economic Outlook випускає у світ такі щомісячні прогнози, рішення прийняли у зв'язку з високою соціальною значущістю цих даних. 

Згаданий спецрозділ містить в собі можливі сценарії розвитку подій у разі загострення військового протистояння на Сході України і в Криму, і того, як це відіб'ється на економічних показниках. У будь-якому випадку, навіть без наступальних дій, накопичення регулярних російських військ поблизу українського кордону призведе до подій, що можуть трактуватися як початок битви. Йдеться про точкові артилерійські та мінометні обстріли з обої боків на різних ділянках фронту. Звісно, це вплине на всі сфери життя в Україні, у тому числі, на економічні очікування.

Залежно від формату військової агресії, у прогнозі передбачають дві лінії поведінки НБУ. Якщо до дисбалансу на ринку призведе підвищення попиту на валюту, але фундаментально валютним надходженням ніщо не загрожуватиме, то регулятор допустить різкий, але незначний  стрибок курсу до 30 гривень за долар у перші два тижні. Після стабілізації ситуації і адаптації настроїв населення до ризику некритичних військових обстрілів, валютний ринок самостійно збалансується і курс повернеться назад до 28-29 гривень за долар.

З іншого боку, якщо внаслідок загострення конфлікта постраждають критичні для експортних поставок об'єкти інфраструктури, наприклад, будуть заблоковані морські порти чи ІТ-компанії почнуть передислоковувати співробітників до інших країн, Нацбанк змушений буде дати ринку збалансуватися на новому, рівноважному, рівні. Це передбачатиме нові, значно менші обсяги пропозиції валюти, які не можуть бути відновлені до попереднього рівня у найближчий час.

Загалом, фактор невизначеності через загрозу військової агресії має суттєвий вплив на економічний прогноз. Військові ризики стримують укріплення курсу і стимулюють попит на валюту, яку банки і населення сприймають у якості захисного активу у короткотерміновому періоді. З цієї ж причини неможливо оцінити межу девальвації у випадку ескалації: регулятор спробує вплинути на динаміку курсу і витратить 2-3 млрд доларів, але не варто очікувати від таких дій суттєвого впливу на валютний ринок.

Натомість, за умови що загроза "військового фактору" мине, автори звіту підтверджують свої попередні, оптимістичні прогнози. Головним трендом 2021 року вони вбачають відновлення економіки, аж до того, що він може стати роком рекордного зростання економіки за останнє десятиліття. 

Також, відповідно до прогнозу, на кінець року можна очікувати зростання золотовалютних запасів до $29,3 млрд на противагу $27,035 млрд станом на 1 квітня 2021 р. За базовим сценарієм у грудні слід очікувати валютний курс на рівні 27,2 гривні за дол., а в оптимістичному варіанті існує ймовірність укріплення курсу гривні до 25,7 за дол. 

Більше подробиць та інших показників за посиланням.