Логістика воєнного часу та можливості по доставці вантажів 

24 березня 2022

Налагоджені процеси доставки логістичних компаній зазнали суттєвого удару з початком війни. Справжнім викликом стала швидка адаптація до нових умов і зокрема, на тих територіях, де ведуться бойові дії або які перебувають в облозі ворога. 

Об'єднання зусиль і колаборація провідних гравців дає змогу швидко вирішувати питання, в тому числі, у містах, доступ до яких ускладнений. Власне, особливостям логістики у військовий час ми присвятили нашу чергову онлайн-зустріч в рамках проєкту «МІМ. Економічний фронт», повний запис ефіру ви знайдете тут.

Державний оператор поштового зв'язку Укрпошта на сьогодні налічує 11 тисяч відділень по всій країні. В умовах війни графік роботи гнучкий - загалом, в робочі дні працює від 3 до 5 тисяч з них. Режим роботи можна відстежити на офіційному сайті організації або скориставшись гарячою лінією. Окремі відділення працюють у тимчасово окупованих містах. 

- Наше завдання максимально доставляти пенсії - 3 млн 200 тис пенсіонерів залежать від роботи УП і станом на 21 березня ми виплатили майже 80% пенсій. Ми співпрацюємо з торгівельними організаціями в містах, які знаходяться в облозі, як інкасатори. Де факто, ми забираємо в них живі гроші і з цього виплачуємо пенсії, субсидії та інші соціальні платежі, а компанії зараховуємо безготівково ці суми на банківський рахунок. Це нам дозволило  в більшості регіонів покрити всі пенсії за лютий і зробити 70% виплат за березень. Це дуже велика робота всієї команди фінансового бізнесу, - зазначила в ефірі Юлія Павленко, директорка Департаменту міжнародних операцій “Укрпошти”, слухачка SE MBA в МІМ.

На сьогодні основний вал вантажів - це різного роду допомога. Там, де вчора було конкурентне середовище, сьогодні - простір співпраці. Так, державний оператор у партнерстві з Новою Поштою реалізує логістичну частину проєкту Help Ukraine, який об'єднує Сільпо, Фоззі Груп, Розетку та інші крупні бізнеси. Це доставка гуманітарних вантажів з двох великих складів у Польщі, куди авіасполученням потрапляють вантажі з усього світу, а далі їх перевозять автотранспортом до цільових груп - військовим, цивільним, у лікарні тощо. 

- Є декілька потоків гуманітарної допомоги, які входять в Україну. Окрім спільного проєкту Help Ukraine обсяги того, що загалом розподіляє Нова Пошта, становлять близько 500 тонн на день. У нас є точки видачі допомоги у Харкові, є ще два відділення в Миколаєві, інформація про те, де і як вони працюють, є на нашому сайті. Кожен, хто потребує, можете піти і отримати продуктові набори, які ми завозимо. Також ми допомагаємо облдержадміністраціям - постійно отримуємо від них замовлення по логістиці, відправці медикаментів чи речей для військових. Наразі ми збільшили нашу гуманітарну пересилку в три-чотири рази від того, що було у перші дні, - говорить Євген Тафійчук, операційний директор “Нової Пошти”, випускник МВА МІМ.

Обидва оператори займаються доставкою захисної амуніції (бронежилетів, касок тощо) для потреб ЗСУ. Ці вантажі - пріоритетні запити. 

- Бронежилети може отримати тільки військова частина і для цього треба мати лист, де буде вказана фактична інформація - дані водія та автомобіля. Якщо ви маєте потребу у перевезенні бронежилетів, касок та іншого спорядження, є декілька фондів, які цим займаються, наприклад, Повернись живим. В деяких випадках може допомогти й Укрпошта - у нас є відповідні партнери в Польщі. Основна вимога для такої групи товарів - це лист, адресований на начальника митниці через пункт пропуску якої буде їхати вантаж, від військової частини, яка підтвердить, що амуніція їде саме до них. Тому що  митники в першу чергу перевіряють адресата. В Європі цієї амуніції вже дуже мало, бо там є хвилювання, що на них теж нападуть. Тож попит і вартість зросли. Зараз всі хочуть завозити із США чи з Канади. А там є обмеження - перевезенням  може займатися тільки ліцензований оператор. Цю ліцензію і процедуру отримання можна прочитати на офіційному сайті Посольства України в США. На сьогодні тільки одна компанія має таку ліцензію, це фонд Razom.UA, який співпрацює  з Повернись живим, - коментує особливості перевезення такого вантажу Юлія Павленко. 

Обидві компанії повертаються до повноцінного обслуговування клієнтів - юридичних осіб. Хабом для перерозподілу є сусідні Польща і Румунія, куди доставляють товари літаками, а далі розвозять автомобілями до одержувачів. На сьогодні терміни доставки всередині країни подовжилися приблизно вдвічі, але оператори роблять все, щоб максимально пришвидшити цей процес. Зокрема, в Укрпошті нарощує потужності головний сортувальний центр в Києві, який забуксував через бойові дії. Також  Укрпошта в домовленості з державними операторами кількох країн реалізує проєкт "Валізка для переселенця", в рамках якого можна надіслати переміщеним з України особам посилку з домашніми речами за вартістю, нижчою на 70% від комерційного тарифу. 

- Це 5 найпопулярніших країн, куди переміщуються українці - Польща, Румунія, Словаччина, Молдова. Потрібно просто  прийти на відділення Укрпошти, заповнити дуже просту декларацію або зробити це онлайн на нашому сайті. До 30 кг максимальна вага такої посилки. У митній декларації має бути вказано, що це персональні  речі,а декларувати їх треба в районі 30-40 євро, не важливо, яка фактична ціна, щоб вони пройшли по митному законодавству Європи як подарунок. Є усна домовленість  з багатьма поштами світу, що в такий важкий час для України, митні служби і поштові оператори не будуть прискіпуватися до вказаної вартості. Головне, не надсилати заборонених речей, зброю. Фактично, від 100 грн можна відправляти якісь речі в Польщу. Ми зараз працюємо з Німеччиною, Італією та іншими країнами, щоб додати їх до цього переліку. З іншого боку, з-за кордону можна пересилати медицину, їжу, одяг.  Деякі наші особливі друзі - Грузія, Румунія, зараз доєднується Польща, Вірменія, Естонія, Словаччина і навіть Гібралтар, дозволяють відправити до будь-якого відділення України безкоштовно посилки вагою до 30 кг, - говорить Юлія Павленко. 

За словами Євгена Тафійчука, Нова Пошта також власними силами підтримує українську армію.

- Ще 25 лютого ми пожертвували 25 млн грн для допомоги військовим. Також ми віддаємо і віддавали свій транспорт на потреби військових і тероборони - це більше 60 автомобілів. Також на базі наших відділень ми відкриваємо гуманітарні пункти, де ми видаємо продуктові набори безкоштовно.  А також продовжуємо надавати логістику під потреби ОДА чи військових. 

Принагідно, команда МІМ запрошує представників бізнесу долучатися до телеграм-каналу проєкту “МІМ. Економічний фронт” за посиланням. Там можна обмінятися взаємодопомогою та контактами, запропонувати чи знайти партнерів для спільних проєктів тощо.