Менеджмент волонтерської організації під час війни

01 квітня 2022

Фонд компетентної військової допомоги «Повернись живим» - одна з ключових волонтерських ініціатив, яка системно і професійно підтримує українську армію протягом восьми років. День 24 лютого і подальші події стали для організації справжнім викликом – потрібно було оперативно переналаштувати діяльність зі штатного у небачений до того темп. Організація з цим завданням впоралась. За словами керівника Фонду, слухача МІМ Тараса Чмута, структурування роботи відбулося значно швидше ніж в 2014 році, а головний рушій успішного вирішення задач – люди. 

-  У нас був певний підготовчий план, досить умовний, бо складно оцінити масштаб і хід війни. Перша доба пішла на те щоб прийняти рішення, чи вивозити тиловий бекофіс у запасний командний пункт в Івано-Франківськ. І друге - як по максимуму скупити те, що є в Києві. З другого дня ми вже фактично запустилися в роботу.

- Перша проблема, з якою ми зіткнулися, це безпека наших родин, вивезення з тих міст, де вже почалися активні бойові дії. Ми витратили значну частину сил на це. Не було зрозуміло, що буде з Києвом, тому треба було приймати рішення, щоб навіть з втратою якоїсь частини території чи команди Фонду, як організація ми були працездатними. І на це все накладався ще особистісний фактор, певний емоційний стан, бо вже почали гинути знайомі, друзі, колеги, ті, кому допомагав ці всі вісім років.

- Ключовим викликом для нас було те, як перебудувати роботу організації зі звичних процесів, що були відлагоджені роками, у режим «тут і зараз» без контролю активностей і кінцевого споживача. Наші перші днів десять були в режимі “якомога більше всього віддати якнабільшій кількості людей”. Щоб просто наситити технічними засобами війська, дати більше можливостей для стримування військ російської федерації.

- У нашій діяльності важливий фактор людей, які працюють в команді. Від того, наскільки якісних людей ви наберете в команду, залежить те, наскільки ефективно і швидко вони переналаштуються. Умовно, наш керівник аналітичного відділу став керівником складу і старшим по видачі допомоги і прийому заявок від військових та по закупівлях в криптовалюті. Він перелаштувався на це за два дні. Керівниця ветеранського відділу стала однією з людей, які займаються міжнародної логістикою, закупівлями та митницею. Люди змінювали свій профіль повністю. І при цьому вони якось мали ще керувати своїм особовим складом, процесами в їхніх напрямках і відділах, запущених до того. Наприклад, кілька грантових історій, які треба було коректно призупинити, щоб в майбутньому, після перемоги, до них повернутися і продовжувати ефективну співпрацю з донорами.

- Повноцінна діяльність неможлива у режимі хаосу. Це накопичує проблеми, і не всі з них треба вирішувати, іноді просто слід систематизувати роботу і вони самі собою відпадуть. Наприклад, ми раніше не мали міжнародних закупівель, товарів подвійного призначення і проблем з митницею. Ми купували в українських постачальників. У нас не було валютних операцій, а зараз навпаки у нас більшість контактів ідуть через Європу, Америку та по іншому світі. Ми збільшили команду мабуть в 2,5 рази. І тут важливо добирати правильних людей. Правильні люди на правильних місцях зменшують значну кількість проблем в майбутньому для всієї організації. Цих людей треба шукати, вони зазвичай специфічні, зі своїми «тараканами» і треба цю специфіку чимось компенсувати. Це не про матеріальні речі – тут про діалог, визнання, похвалу, просто поговорити. І це важливо для того, щоб ці люди були в ресурсі.

- Я стою на тому, щоб не було санкцій за помилки, але має бути комунікація з людьми. Усі, хто залучений в процес, повинні розуміти, що є період, коли організація буде дозволяти собі помилятися і це нормально. Далі все вибудується. Я бачу, що такий підхід дає результат. Робота структурується значно швидше, ніж в 2014 році, а ті проблеми, які тоді вирішувалися за 3-4 місяці, зараз вирішуються за один-півтора.

Більше про діяльність фонду в нашому відео, а допомогти фонду «Повернись живим» із закупівлею спеціального спорядження для українських захисників можна за посиланням.