Методичка для викривачів, «саудизація» і дефіцит чіпів - огляд FT&WSJ

23 жовтня 2021

Більш як тиждень на перших шпальтах світових видань - проблеми у ланцюгах постачання. Серед мультинаціональних гігантів, які на собі відчули їх – Procter & Gamble, Colgate-Palmolive, General Mills, Kimberly-Clark, виробники електроніки та автівок, пише Financial Times. За прогнозами, ситуація протримається протягом декількох місяців. Серед причин називають епідемію ковіду, зміни клімату та геополітичні непорозуміння. Прикладом впливу епідемії можна вважати дефіцит чіпів в автопромі через підвищений попит на споживчу електроніку, а також зупинку виробництва в Малайзії, пов'язану з епідеміологічними обмеженнями. Цій темі присвячена стаття на Wall Street Journal. Також через екстремальну погоду взимку простоювали заводи в Техасі, під загрозою опинилися фабрики на Тайвані. До цього додалися американські підвищені тарифи на енергоносії. Така сукупність факторів призвела до дефіциту чіпів в США та накопиченню їх у Китаї. Через те, що світ став взаємопов’язаним, ланцюги постачання нині теж стали глобальними. 52% товарів за час виробництва перетинають принаймні два кордони. Очевидно, що разом з послабленням епідемії рух згаданих товарів відновиться. З кліматичними проблемами гірше - вони напряму впливають на енергетичний ринок. Викопне паливо можна накопичувати, на відміну від альтернативних його видів. Необхідні інвестиції у батареї зберігання та транспортування електрики, але грошей у цьому напрямку поки що вкладають замало. 

За Facebook взялися серйозно. Тему досліджує WSJ. Проти Марка Цукерберга висунуто персональні звинувачення у рамках позову 2018 р. про введення в оману споживачів щодо безпеки їхніх приватних даних. Йдеться про скандал з компанією Cambridge Analytica. Звинувачення з’явилися після перегляду внутрішніх документів компанії, які надала колишня співробітниця  компанії, а нині корпоративна викривачка Френсіс Хауген. 

Загалом, феномен корпоративних викривачів набув нового виміру у наші дні. Якщо раніше таких людей сприймали як принципових одинаків, то нині це – майже сформована галузь професійних послуг, у якій задіяні юристи, дослідники, піарники тощо. Викривачі з Кремнієвої долини – нині улюблені клієнти таких компаній, відзначає FT. Колишня співробітниця Pinterest Іфеома Озома, яка звинуватила компанію у дискримінації за гендером, випустила навіть посібник для викривачів, які хочуть донести інформацію про те, що насправді відбувається в компаніях. Укласти цю “методичку” їй допомагали провідні фірми, які надають послуги викривачам. У відповідь на такі дії компанії почали обмежувати доступ співробітників до корпоративної інформації. Хоча консультанти радять спочатку дослухатися до тих співробітників, які скаржаться, замість того, щоб їм мститися. Адже більшість викривачів спочатку зверталася до керівництва зі своїми проблемами. І лише коли зрозуміли, що годі шукати адекватної реакції, вдалися до більш радикальних засобів.

У Саудівській Аравії відбуваються серйозні соціальні зміни – жінок заохочують працювати. Серед причин – «саудизація», тобто квоти на винайм саудитів у приватні компанії, брак робочої сили, а також політика боротьби з безробіттям та спроба забезпечити потужну підтримку дій принца Мохаммеда, нинішнього авторитарного очільника королівства. Цікаво, що на дефіцит трудових ресурсів страждає приватний бізнес. Це зумовлено тим, що більшість громадян старшого покоління шукали зайнятості у державному секторі, який гарантував стабільність та високі прибутки завдяки нафтовим доходам. Нині ситуація змінюється, тому молоді саудити змушені шукати роботи там, куди би раніше і не поткнулися. А жінки, для яких можливість мати власний дохід з’явилася чи не вперше, взагалі готові працювати там, де є робочі місця.