«Ми створили токен і знищили твір відомого українського художника» – випускник МІМ, фотограф Сергій Тумасов про нові тенденції у мистецтві

16 квітня 2021

Україна, на жаль, знаходиться на тому етапі розвитку, коли мистецтво – це перше, від чого люди відмовляються під час кризи, і останнє, до чого повертаються, – таку думку в ефірі МІМ-TV висловив випускник MBA/DBA Сергій Тумасов, власник і фотограф в Tumasoff Landscape Art Photography.

Оскільки основний напрямок діяльності – ландшафтна, інтер’єрна фотографія, якими найперше прикрашають внутрішній простір, де працюють люди, коронакриза суттєво вплинула на стан ринку. Скорочення офісних просторів та перехід на віддалену роботу не сприяє попиту на дизайнерську фотографію великих розмірів. А отже, ситуація підштовхнула до переосмислення і пошуку нових способів втілення творчого задуму.

«Це призвело до того  що ми більш прискіпливо почали ставитися до розробки кінцевої продукції. Йдеться про концептуальні подарунки, серії фотографій малого формату, які є також  предметом колекціонування. А ще ми перейшли до так званої токенізації мистецтва. Тобто, це перетворення творів мистецтва, зокрема, живопису, у цифровий вигляд. Це новий тренд у мистецтві і сам процес перетворення сам по собі вже є деяким зразком сучасного мистецтва. Тобто, ви берете якийсь мистецький твір, переводите його у цифровий вигляд та знищуєте. Таким чином цей твір залишається тільки у цифровому форматі – ніхто не може мати його офлайн у натуральному вигляді чи повторити. У нас вже є досить позитивний досвід у цьому – ми знищили твір відомого українського художника після того, як його діджиталізували. Створили токен, який був проданий на міжнародному аукціоні. Це новий шлях і ми найближчим часом спробуємо застосувати його для фотографій», – поділився персональними новаціями унаслідок коронакризи Сергій Тумасов.

Він відзначає, що ринок потроху починає оживати, прокидається інтерес до фотографії, хоча локдауни та обмеження перешкоджають мандрувати світом і поповнювати колекцію новими кадрами.

Сергій Тумасов зізнається, що, з одного боку, йому довелося змінюватися під тиском обставин: як викладач він змінив стиль ведення лекцій з емоційного і експресивного на більш камерний, який краще підходить для формату зум-спілкування. При цьому, минулого року традиційну фотовиставку він разом з командою зумів зробити гібридною, не повністю відмовившись від офлайну.

«Оскільки я засновник великого щорічного міжнародного форуму фотографії Kyiv Photo Week, у 2020-му році постало завдання – як зробити цей захід при жорсткому локадауні. Ми хотіли показати глядачу нові надбання  українських та зарубіжних фотографів. У цифровому вигляді кожен може подивитися все на екрані, але це нецікаво. Тож ми зробили велику офлайн виставку, на жаль, без глядачів, але щоб всі мали змогу з цим ознайомитися, ми просто зробили 3D зйомку і таким чином вийшов віртуальний тур. Будь-хто може зайти на ресурс і «погуляти» на цій виставці, подивитися фотографії і зайти на сайти фотографів, які там представлені».

За зізнанням Сергія Тумасова, він відносить себе до консервативного сегменту і упевнений, що за чашкою кави можна значно ефективніше вирішувати гострі питання, аніж  протягом багаточасових віртуальних нарад.  Тому під час локдаунів завжди знаходить час і можливість проводити важливі розмови особисто. Для того, щоб зберегти відчуття фізичного контакту і спілкування, він використав новорічні свята і презентував своїм клієнтам надруковані роботи у новому, компактному форматі.

«Я вважаю так: те, що ви взяли до рук, – має цінність. Енергія передається при спілкуванні, тому важливо саме спілкуватися та передавати з рук в руки щось. В арт-індустрії це дуже важливо, бо за кожною роботою стоїть історія, часто вона дуже непроста і багата».