Михайло Кухар: росія - це  космічна чорна діра, де економіку затягує донизу 

22 липня 2022

Україна переживає непрості часи з точки зору економічних процесів, але по війні її чекатиме розквіт, тоді росії навряд чи вдасться вирватися з того, на що там перетворився фінансовий сектор. Пропонуємо огляд основних моментів, які озвучив викладач Бізнес-школи МІМ Михайло Кухар в інтерв’ю для проекта «Переговорка»

Про стан української економіки

На пятий місяць війни економіка не може бути в доброму стані. Але добрі новини таки є. Оцінки МВФ у перші два місяці війни щодо падіння ВВП 40-45 % вже не справджуються. Ми зараз очікуємо спад ВВП на 33%, Мінекономіки прогонзує на 35%. Тобто ми втрачаємо третину економіки в поточному році, а не близько половини.

Про логістику та інфляцію

Через порти, які нині заблоковані, йшло 70% вантажів. Залізничний транспорт не може пропустити такий товаропотік, який потрібен для переміщення нашого експорту. Втім, падіння експорту мало бути  більшим, ніж є насправді. Україна, за нашими підрахунками, втрачає близько 40% експорту в поточному році. Це страшна цифра, але не така страшна, як могла би бути. У 2021-у, дуже успішному для української економіки році, експорт виріс на 40%. Тобто ми зараз повертаємося до попереднього обсягу ВВП – очікуємо, що впаде з довоєнного рівня у 200 млрд грн приблизно до рівня 155 млрд грн. Також очікуємо 36,5% загальної інфляції в економіці, яка називається «дефлятор ВВП», і 20-25% очікуємо роздрібну інфляцію. Хоча наприкінці року вона зменшиться і буде нижче 20%.

Про рішення Нацбанку і Мінфіну

Пік спаду наша економіка вже пережила у квітні місяці. По травню і червню ми бачимо збільшення експорту, зростання виробництва, збільшення зайнятості та навіть стриманий ріст зарплат у західних областях України. Особливо ми бачимо збільшення роздрібних продажів. До того ж вдалося утримати дві найважливіші речі. Перша - це стабільна фінансова система. У перші тижні війни був абсолютно реальний шанс, що українська банківська система зазнає краху. Введення фіксованого курсу гривні - це не найкращий засіб для економіки, але завдяки цьому вдалося утримати стабільність. Нацбанк зумів зберегти платежі. Проходження платежів не було перервано ні на один день - історикам ще належить складати оди економістам Нацбанку і спеціалістам, які забезпечили це. Не меншої відзнаки заслуговує Міністр фінансів Сергій Марченко, тому що донині у нас без суттєвих затримок, місяць в місяць, платяться всі бюджетні платежі, крім капітальних інвестицій, що природньо.

Про перевиконаний бюджет березня

По березню країна перевиконала бюджет - це заслуга кожного українського бізнесмена і підприємця. У патріотичному пориві країна наперед заплатила податки у перший місяць війни. Це унікальний випадок, я думаю, в історії світових війн.  Ми ж не росіяни, а країна, загартована двома майданами. Не чекаючи наказу вождя, що робити, кожен бізнесмен для себе визначив, скільки грошей він може виділити, щоб допомогти фронту.

Про обсяги іноземної допомоги та ревальвацію

Це вже порахована цифра – ми потребуємо щомісячно від 3 до 5 млрд зовнішньої допомоги або кредитів. Нам така допомога і у таких обсягах вже обіцяна на цей рік і на наступний. З боку Мінфіну треба бюрократично якісно відпрацьовувати цю ситуацію. І не треба намагатися щось заробити понад це. Навіщо просити відтермінування платежів? Це руйнує наш кредитний рейтинг. Бо направду обставини такі, що ми у рік війни, як і у рік ковіду, хоч і з різних причин, перетворюємося в країну з позитивним платіжним балансом, бо ми не стільки споживаємо імпорту, а навпаки, ми отримуємо позитивний інфлоу валюти в країну. Звідси - похідна від нього курсова стабільність. Полиште панічні розмови про курс 40 чи 50 гривень за долар! Курс летить вгору за умови відтоку валюти, а коли у вас притік валюти, головне справитися з тим, щоб не було ревальвації. І я вам клянуся, восени і взимку будемо обговорювати проблему ревальвації.

Про гроші росіян, яких немає

Там вже давно нема запасу міцності. Ми з першого дня війни в Ukraine Economic Outlook, за допомогою наших американських колег, створили спільну робочу групу на кілька країн і обмінювалися даними. Багато допомогли наші хакери, які зламали Центробанк росії і скачали 400 тисяч закритих документів. Ми навіть донині не все з того вивчили, але з’явився матеріал для поточного аналізу. Так от, грошей росіян у банках більше не існує. Вони ввели тимчасове обмеження на зняття депозитів, яке триватиме до 2 вересня. А я хочу подивитися, що буде на наступний день. І загалом, як вони доживуть до вересня. У двох найкрупніших банках вже нема 120 млрд депозитів населення. Чим вони збираються повертати валюту росіянам? А нічим! Вони її не повернуть. В монетарному  сенсі цих грошей вже не існує. Я дуже дивуюся росіянам,  які досі не забрали гроші з банків. 

Про вплив санкцій

росія отримала безпрецендентну порцію санкцій, яку  до неї не отримували навіть Куба та Іран. Але жодна не була фатальною. Хоча повне ембарго на нафту і газ та відключення свіфта поховали б росію за тиждень. Але вона примудрилась і без таких убивчих санкцій наробити самосанкцій. Найперше, курс рубля. З початком війни він зірвався, інакше не могло бути. Фактично, росія «кинула» своїх іноземних інвесторів на всі їхні акції російських компаній. Йдеться не про заморожені кошти, а про сотні мільярдів доларів, які втратили іноземні інвестори у російських цінних паперах – це від 200 млрд дол. до 800 млрд дол. А друге: арешт 300 млрд дол., половини резервів Центробанку. Ще 150  у них в золоті, а воно знерухомлене санкціями. І з тих 150 млрд дол., що у них лишилися в йенах, вони розтратили вже близько 120 млрд дол. У них зберігається позитивний торговий баланс, чим вони пишаються у фальшивій офіційній статистиці, за рахунок того, що у них на 79% упав імпорт. Таким чином, штучно скорочений попит на валюту. Спочатку вони це зробили адміністративно: уявіть собі російського експортера, який прорахував бюджет року по 85-90 рублів, як планувалося, бо російська промисловість теж не очікувала війну. І тепер вони вимушені продавати експортну виручку по 60 – на третину дешевше. А покажіть мені такого експортера, який сидів на 33% запасі рентабельності? Таких галузей просто не існує. 

Про банкруство, що наближається

Банкопад в росії вже почався. Заборона публікувати баланси банків говорить про те, що ці баланси в жахливому стані. Зрештою, вони збанкрутують і націоналізують свою банківську систему. Ця осінь, за моїм прогнозом, буде часом  каскадного банкрутства фінансового сектора росії. Кажучи про Україну, ми говоримо про те, що це важкий рік, можливо, найважчий в новітній історії, але у війну інакше і не буває. Але з наступного року у нас почнеться небувала програма відновлення і притоку іноземних коштів для цього  – це десятки, сотні мільярдів доларів. То росія – це просто космічна чорна діра, де всю економіку по спіралі затягує донизу. Каскадне банкрутсво економіки зупинити буде неможливо – ніхто не бачить як це зробити.