Нафта дешевшає через заворушення в Казахстані, економіка Китаю падає, а ЄС застерігає США торгуватися з Росією – дайджест FT&WSJ

07 січня 2022

Попри те, що 12 днів Різдва ще не минули, події у світі вирують. В Казахстані – масштабні заворушення, на фондовій біржі – серйозне падіння. Крім того проступили проблеми китайської економіки, які раніше не заважали їй рухатися, а ЄС попереджає США та Росію щодо рішень про безпекові заходи. Втім, про все по порядку.

Новини щодо протестів у Казахстані настільки стрімкі і гарячі, що не сходять з перших шпальт світових видань, відколи почалися. Тамтешня влада не змогла самостійно придушити повстання, тому президент Токаєв  у середу звернувся до Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ) з проханням ввести війська. Нікол Пашинян, який нині очолює альянс під орудою Москви, заявив про «зовнішнє втручання» та пообіцяв надіслати контингент миротворців. Протести в багатій на нафту країні спровокувало підвищення цін на газ. Президент Токаєв прийняв відставку уряду, очолив раду безпеки та ввів надзвичайний стан перед проханням про ввід військ. Через те, що Казахстан входить до групи ОПЕК +, ціни на нафту Brent піднялися. Акції Казатонпром, компанії, яка є одним з найбільших видобувальників урану в світі, впали на 8%, пише FT.

І ще одне серйозне падіння цін, цього разу – на акції технологічних компаній. Це сталося вперше після епідемії, йдеться у статті FT та WSJ. Інвестори почали масово продавати їх через зростання дохідності американських державних облігацій. Від самого початку року пожвавішала цікавість до акцій «традиційних» бізнесів – банків, промислових груп тощо. Причина – очікування значно меншого впливу штаму «омікрон» на світову економіку.

Видається, що Китай переживає значно складніші економічні проблеми, ніж здавалося спочатку. Дефолт та реструктуризація Evergrande, найбільшої компанії, яка займається нерухомістю, спричинили падіння економіки країни в цілому. Що і не дивно, адже 30% від неї складає саме нерухомість. Як йдеться у статті FT, до цього також призвела політка очільника країни Сі Цзиньпіна, направлена на досягнення добробуту широких верств населення, а фактично на подолання розриву між багатими та бідними, а також втручання в економіку та вірогідність того, що він лишиться при владі на третій термін. За три квартали 2021 р. зростання сповільнилося з 7,9% до 4,9%. Один з високопосадовців заявив про те, що ситуація насправді гірша. Основні ж проблеми країни – державний борг, фінансовий стан місцевих урядів, ціни на житло та обсяги споживання.

Сталося нечуване: представники ЄС заявили, що США не повинні погоджуватися на безпекові вимоги Росії. Зокрема, йдеться про заборону колишнім радянським республікам вступати до НАТО, відзначає FT. Жозеп Борель, очільник дипломатичного та безпекового відомства ЄС, заявив, що домовленості у дусі Ялти 1945 року – категорично не на часі, розподіл сфер впливу – неприпустимий, а обговорення питань європейської безпеки – це, у даному випадку, діалог не лише двох учасників.