Найбільшої шкоди росії завдають санкції Британії та США – Ілля Новосельцев в ефірі «МІМ. Економічний фронт»

14 квітня 2022

Бізнес не знає такого поняття, як «стоп». Це як велосипед, який навіть у часи війни не можна зупинити – якщо сів, то можеш тільки їхати. А розвиток бізнесу – це про появу чогось нового: винаходів, розробок, торгових марок тощо. Про статус права інтелектуальної власності для України і рф в рамках проєкта «МІМ. Економічний фронт» розповів Ілля Новосельцев - к.ю.н., доцент кафедри гуманітарного розвитку МІМ, патентний повірений України, адвокат.

На сьогодні Укрпатент продовжує роботу, не працює тільки апеляційна палата, яка урегульовує питання відмов щодо патентування винаходів. Експерти Укрпатенту працюють у віддаленому режимі і приймають документи, але винятково в електронному вигляді через онлайн систему.

Тим часом, міжнародні патентні організації реагують на військове вторгнення рф в Україну. Патентне відомство інтелектуальної власності ЄС припинило будь-яку співпрацю з Роспатентом та Євразійським патентним відомством, штаб-квартира якого знаходиться у Москві.

США наслідує приклад Європи щодо заборони російських літаків. Франція націлена на конфіскацію предметів розкоші та будь-яких маєтків, активів, розташованих на їхній території, які належать громадянам Росії. У першу чергу, це стосується олігархів.  Японія обмежила операції з російськими банками, а також заморозила активи окремих російських осіб і банків. Швейцарія заморозила активи знову ж таки олігархів.

Бюро з патентів і товарних знаків США (USPTO) також наклало свої санкції  і оголосило про  те, що починаючи з 11 березня не надаватиме запити на участь у Global Patent Prosecution Highway, для всіх, хто робив патентний пошук за допомогою Роспатенту. GPP - це спеціальна програма, яка дозволяє прискорену патентну експертизу в Америці. Тепер вона закрита для заявників із Росії. Усі інші країни поки мовчать.

Управління по контролю за іноземними активами (OFAC), створене у США задля боротьби з відмиванням грошей та фінансуванням тероризму, наклала блокування на осіб та організації, які пов’язані з урядом росії. За словами Іллі Новосельцева, більшість санкцій, які накладені з боку США, відбулися якраз за допомогою OFAC.

- Саме туди треба звертатися, якщо є потреба накласти санкції на якусь організацію, якщо та підпадає під підозру щодо фінансування тероризму. На мою думку, найбільший удар наносять саме санкції США та Великобританії, більше за ті, що вводить ЄС. Чому? Тому що будь-які платежі, зокрема ті, які сплачуються в доларах, обов’язково проходять через США. А отже заборона накладається на всі гроші, навіть ті, що йдуть транзитом. З євро працюють через Франкфурт-на-Майні три уповноважені банки, які теж мають блокувати операції. Але Дойчебанк поки про це не заявляв, і блокування до сих пір не відбулося. На сьогодні громадяни росії чи російські компанії не можуть оплачувати послуги і збори у США. Для заявників це унеможливлює захист їхніх винаходів, активів, прав інтелектуальної власності за кордоном, - прокоментував Ілля Новосельцев.

Фахівець також наголосив на появі нового практичного інструменту, який допоможе українцям сплачувати закордонні рахунки. Зараз є можливість приєднатися до системи банківських переказів Revolut. Систему, створену цією компанією, фактично відтворив Монобанк. Штаб-квартира Revolut знаходиться в Швейцарії. Для українців зараз відкритий онлайн-доступ для реєстрації в системі.

- Для чого це потрібно? По-перше, для здійснення платежів в євро і доларах. Це швидкі перекази, майже повна відсутність комісійних витрат і значно знижені ставки для еквайрингу. Джерелом завантаження додатку мають бути або офіційні ресурси, як то AppStore, або офіційний сайт Revolut. Слід зауважити, що є багато дзеркал. Віртуальна карта видається моментально і ви одразу ж можете здійснювати платежі. Це дуже зручний спосіб для оплати будь-яких міжнародних зборів, в тому числі мит: у євро, франках, доларах. А також, для оплати рахунків за кордоном, в тому числі, для китайських контрагентів, якщо у когось є виробництво у Китаї, - рекомендує Ілля Новосельцев, і додає: - Рахунок можна поповнювати готівкою, наприклад, через кілька польських банків, які працюють з цією системою.

Повний запис ефіру за посиланням, а презентацію ви знайдете тут.