Небезпека на Запорізькій АЕС, китайська економіка та український ресторан в фокусі закордонної уваги – огляд  WSJ&FT

26 серпня 2022

Весь світ із занепокоєнням (справжнім) спостерігає за тим, що відбувається на Запорізькій АЕС – про ситуацію пишуть і WSJ, і FT. На захоплену станцію загарбники завели війська та розташували озброєння на відстані 60 метрів від обладнання. До того ж, об’єкт постійно намагаються відключити від інтернету. Воюють також з українським персоналом, який примушують там працювати для того, або викорінити українських партизанів. Така злочинна недбалість призвела до того, що високопоставлені експерти з ядерної енергетики та нерозповсюдження ядерної зброї звернулися до президента США Байдена з проханням вжити термінових заходів або примусити МАГАТЕ проінспектувати станцію. МАГАТЕ не заперечує, але росіяни вимагають, аби місія діставалася через Крим, проти чого виступає Київ. Ситуація стає критичною, та росія починає позицію пом’якшувати. Проте, інстинкт красти є настільки сильним, що розмови про повернення АЕС законному власнику Україні викликає повне несприйняття. Це призводить злочинців до наступного кроку – відключення станції від української мережі. росіяни звинувачують у цьому українців, втім лінії передач пошкодили вони самі ще на початку війни. Нині найбільша європейська АЕС вперше за свою історію не працює.

 Ще одна тема, яка опинилась у фокусі уваги одночасно двох провідних економічних видань, - деякі фахівці називають Китай найважливішим союзником росії у війні. А китайська економіка серйозно впливає на світову. Чи дійсно відбувається «розлучення» американської та китайської економік? На позір так. Державні компанії заявляють про намір вийти з лістингів на Уолл-Стріт. Привід – суперечки щодо  аудиту. Комісія з нагляду за фінансовою звітністю публічних компаній (Public Company Accounting and Oversight Board) вимагала від китайських компаній надавати доступ їхнім аудиторам до фінансових звітів кожні три роки. Йдеться про такі великі компанії як PetroChina, China Life Insurance Company, Aluminium Corporation of China, China Petroleum & Chemical Corp тощо, чия капіталізація складає $318 мільярдів. Проте, якщо врахувати, що цінними паперами цих компаній торгують в основному у Гонконгу або материковому Китаї, то невідомо, кому від такого кроку буде гірше. Тож не дивно, що переговори щодо аудиту цих компаній все-таки продовжуються та близькі до успішного завершення.

 Де можна прочитати про модний український ресторан? У FT! Рекомендація? Чорноморка. Мережа відкрила свій заклад у Молдові. І не просто відкрила, але й розширює свій бізнес. На додачу до ресторану, який розпочав роботу у Кишиневі, його засновниця створює парк розваг «Кози», готель та ресторан при ньому. Інший ресторан відкрито у Румунії, у Констанці. Всі співробітники закладу – українці.