Нові податкові правила для власників закордонних компаній: що, кому, скільки

Які зміни несе українському бізнесу законопроект №1210

18 лютого 2020

З 2021 року почнуть діяти нові податкові правила для власників закордонних компаній. Українські бізнесмени, у яких є компанії за кордоном, тепер повинні будуть платити податок на прибуток цих компаній за законодавством України. Такі спроби робилися і раніше. Але успішними не стали.

Що зміниться і чому цього разу у податківців все може вийти, слухачам програм МВА Бізнес-школи МІМ розповів запрошений експерт.

З його лекції ми відібрали для вас найважливіше.

Що зміниться

Нещодавно Верховна Рада ухвалила законопроект «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податків, усунення технічних і логічних неузгодженостей в податковому законодавстві» (далі - законопроект №1210).

У числі іншого, цей законопроект зобов'яже українських бізнесменів, у яких є компанії за кордоном, платити податки на нерозподілений прибуток цих компаній до бюджету України за законодавством України.

Для позначення таких компаній запроваджено новий термін - контрольовані іноземні компанії (КІК).

Зараз такі компанії «в будиночку», оскільки повинні платити податки в тій країні, в якій зареєстровані. Наприклад, офшорні компанії платять податки за правилами, встановленими в офшорах і практично недоступні для українських податківців. Якщо ж нові правила запрацюють, податківці зможуть до них дотягнутися.

За яких умов

Щоб компанія потрапила під дію законопроекту, власник або один із власників, який контролює компанію, повинен бути резидентом України.

Контролювати компанію, це означає:

 

Здійснювати фактичний контроль, це означає:

 

Що залишиться, як є

Ніхто не збирається диктувати власникам компаній, за якою бізнес-моделлю працювати. Офшорні компанії цілком можуть продовжити своє існування. Законопроект не вимагає від них відмовлятися, не вводить вимог, наприклад, про примусову репатріацію коштів таких компаній.

Держава претендує тільки на частину прибутку у вигляді податку, який передбачений законодавством України.

Чому в цей раз в України може вийти

Сам законопроект - це лише один з інструментів. Спроби зупинити відтік грошей за кордон робилися і раніше. Але успішними не стали.

Зараз це більш реально, тому що через рік-два Україна приєднається до міжнародної системи автоматичного обміну фінансовою інформацією. І всі дані про обороти та залишки на зарубіжних рахунках резидентів України будуть надходити в українську податкову.

Які ризики для держави

З цим законопроектом пов'язані певні ризики для держави.

Багато бізнесменів замість того, щоб прийняти патріотичне, але дороге рішення, платити податки в Україні, можуть вирішити стати резидентами інших країн. А це значить, що вони перестануть платити податки в Україні в принципі.

Правда, тут не все так просто. Підприємцю потрібно буде знайти юрисдикцію, де податки нижчі, ніж в Україні. А потім виконати ряд умов, в тому числі і фінансових, щоб стати резидентом цієї низькоподаткової юрисдикції.