Одна хвилина замість доби – як Кайдзен допомагає оптимізувати час

30 листопада 2021

Світова тенденція: продуктивність поступається ефективності. На зміну «досягнути будь-якою ціною» приходить розміреність і раціональний підхід. В організації бізнес-процесів вже є випробувані методики, які допомагають зробити їх ощадливими та поміркованими, і одна з них – Кайдзен, практичному впровадженню якої  був присвячений майстер-клас у МІМ.

Філософія Кайдзен у виробничому процесі походить родом з Японії, і виникла вона у компанії Тойота, однак поступово почала просочуватися і в інші сфери по всьому світу. Ідея полягає в постійному удосконаленні процесів, відсікаючи все непотрібне, зайве, відпрацьовуючи найкоротші і найоптимальніші способи досягнення кращого результату.

На думку професора кафедри менеджменту та економіки, д.т.н., фахівця з розвитку систем менеджменту підприємств та організацій згідно з міжнародними стандартами ISО Віталія Цопи, за час незалежності в Україні так і не виникло системного підходу навіть до продуктивності, не говорячи вже про ефективність. Однак тенденції свідчать про те, що це – ледь не єдиний можливий шлях у майбутньому, і він пролягає через раціональне і помірковане використання ресурсів.

- На мій погляд, одна з причин криється в тому, що ми не займаємося питаннями, які не пов’язані безпосередньо з ефективністю та результативністю. Звіт Всесвітнього банку станом на 2017 рік свідчить, що світ виріс на 350% ВВП на душу населення, Європа - на 270%, а ми на останньому місці з 5%. В МІМ якраз є курс, присвячений тому, щоб вивчати питання, пов’язані з тим, як забезпечити зростання компанії у напрямку ефективності. Хто хоче будувати кар’єру і прагне рухатися уперед, має випрацювати свої навички з точки зору екологічності, ефективності і соціальної відповідальності. Це те, що буде потрібно 20-30 найближчих років, а за іншими даними, про які мені говорив мій знайомий закордонний професор, ця концепція буде актуальною протягом найближчих 400 років, - наголосив Віталій Цопа.

Про те, як Кайдзен допомагає удосконалювати роботу на практиці, розповів Сергій Дацун, член Наглядової Ради "Асоцації компаній ТАС ГРУП». Його досвід унікальний в тому, що зазвичай цю методику застосовують у виробничих процесах, однак йому вдалося поліпшити ефективність у невиробничій сфері.

- Як фінансовий директор, я на 100% упевнений, що кожен фіндиректор має знати, як управляти процесами. Бо він бачить економічну ефективність. Відмінність від того, чому нас вчили в традиційному інституті - як зекономити гроші, полягає в тому, що Кайдзен пропонує нам про гроші забути. Я почав опановувати Кайдзен у 2016 році. Почав з того, що змінював свою психологію. Мене здивувала одна річ – там немає грошей, зате вираховується час, що витрачається на процеси.

Сергій Дацун розповів, що Кайдзен починається з картографування процесів, які є в компанії, і їх детального вивчення: скільки часу на що йде, що можна прискорити, від чого відмовитися, а що поєднати. У своїй особистій роботі практикує самокартографування і постійно оптимізує та поліпшує власну ефективність. А ще звертає увагу, що після детального опису всіх процесів варто поміркувати над тим, якими би вони мали бути в ідеалі. Щось середнє між реальністю і бажаним і буде робочою моделлю, яка, тим не менш, постійно буде змінюватися, зважаючи на технічні новинки, людські вміння та переосмислення процесів. Сергій Дацун наголошує – у пошуку можливих рішень варто взагалі відмовитися від критики будь-яких пропозицій, наскільки б дивними і непрактичними вони не здавалися. Часто саме  за ними криються натяки на революційні технологічні знахідки.