Олександр Чалий: «Обрання Трампа – початок нової історії, а будь-яка нова історія для нас – це виклики й можливості»

​У МІМ-Київ разом з Олександром Чалим говорили про геополітичне майбутнє світу та прогнозували, як вплине на Україну обрання Дональда Трампа президентом США.

20 грудня 2016

Щоб допомогти зрозуміти присутнім, як будуть розвиватися відносини між США та іншими країнами і які результати для України, Олександр Олександрович піддав детальному аналізу кожен момент, що хоч якимось чином віщував перемогу Трампа. Глобалізація і «переїзд» робочих місць з розвинутих країн в країни, що розвиваються, призвів до того, що середній клас розвинених країн почав жити гірше з кожним роком. Крім того, у світі існує конфлікт між реальним сектором економіки і фінансовим. Дональд Трамп добре розуміє потреби середнього класу, що, як свідчить географічна карта голосів за цього кандидата, і зіграло на його користь. Країни-лідери (зокрема, і США) так захопились демократичним нав’язуванням своїх цінностей іншим країнам, що втратили контроль над владою в державі, оскільки забули про свій середній клас. Люди, які виступили проти ліберальної форми глобалізації, проявили себе і у Англії (Брексіт), нині – у Франції, Австрії, однак ніхто не очікував, що вони переможуть у Штатах. Трамп став голосом середнього класу, став першим відверто говорити те, що ніхто не наважувався казати. «Люди хочуть чогось нового. Вони не знають, чи виявиться це нове чимось хорошим чи навпаки, але однозначно колишнє їм уже не потрібне».

І це нове – логічне, бо в силу того, що глобалізація перейде з однополюсного виміру в багатополюсний, вона вимагає цього нового. Перехід Америки від панівної ролі до нової системи (мережевої глобалізації) може відбутися за двома сценаріями: перший – плавний і багатосторонній (через міжнародні переговори), другий – коли Америка буде намагатися зробити в односторонньому порядку так, як вона вважає за потрібне, а всі інші країни мають підлаштуватися. Зрозуміло, що Трамп хоче лідерства Америки, але не такого, яким воно розумілося до цього, а лідерства всередині країни. Бо не можна вчити когось демократії, коли у власній країні є недоліки. Тож можна передбачити, що Трамп буде розбудовувати власну країну, а інші країни потім мають до них приєднатися. Насторожує одне – він мислить іншими категоріями, і ставить за основу власні зовнішньополітичні інтереси, а не цінність.

Яке ж місце України у цій новій системі координат? «Єдиної організаційної ідеї, яка могла б консолідувати Україну, немає, і з кожним днем ситуація стає більш загрозливою. Фактично, якщо почнеться конфлікт – ми те поле, по якому будуть топтатися». Трамп дає надію, що ми не потрапимо у конфронтаційний сценарій (чого не можна було б сказати у разі перемоги Клінтон), і він буде намагатися вибудувати з Росією відносини, якщо не співпраці, то хоча б мирного співіснування. Є надія, що за таким сценарієм, ми зможемо припинити вогонь на сході країни. Оскільки на новій геополітичній карті 2 лідери – США і Китай, то Росія – це така ж Україна, але масштабніша, і якщо вона поведе себе невідповідним чином, то повторить український сценарій. «Якщо ти між двох великих країн і хочеш жити щасливо, ніколи не можеш бути з одним великим проти іншого – тільки рівновіддаленим чи рівно наближеним. У іншому випадку – будеш розділений».

У новій історії у нас дві ролі: ми в протистоянні Росії і Заходу або станемо «яблуком розбрату» цих відносин або навпаки елементом вирішення їхніх непорозумінь. Навіть якщо відносини Трампа і Путіна набудуть форми конфронтації, це теж стане для нас позитивним моментом: нам треба буде нарешті визначитися. Але, звичайно, сподіваймося на краще.

«Важливо зрозуміти, що покращення відносин між Росією і США нам на користь, і запропонувати бачення своєї ролі і місця в цій новій системі. Це дасть нам можливість розвитку і стабільності, й принаймні зупинити вогонь на лінії протистояння».

Учасники заходу змогли отримати не тільки компетентну оцінку геополітичного майбутнього світу, а й відповіді на безліч своїх запитань стосовно українського прийдешнього, зокрема розвитку подій на сході України. Ця зустріч не зовсім «бізнесового» формату, але саме такі зустрічі допомагають бізнесу прогнозувати своє майбутнє, «увімкнути» мозок, спонукають до аналізу і створюють відчуття «незамиленості» власної оцінки. Тож впевнені, що студенти і випускники МІМу залишися під приємними враженнями, принаймні, про це свідчать їхні відгуки у соцмережах.