Падіння критобіржі FTX, переслідування Джека Ма та прибутки від розриву з «Роснєфтью» – огляд FT&WSJ

09 грудня 2022

Зазнала банкрутства криптобіржа FTX. Цій темі WSJ присвятив кілька грунтовних матеріалів. Стрімке падіння імперії Сема Бенкмана-Фріда вартістю 32 мільярди доларів вразило всіх: від розлючених клієнтів до адептів крипти та великих цабе Силіконової долини. Як показує розслідування, причини полягали не в інтригах конкурентів чи нещасливому збігу обставин та падінню вартості криптовалют, а в елементарному безладі та непрозорості діяльності компанії. Бухгалтерії та HR служби тут просто не було, на гроші компанії купувалася нерухомість, проте жодної документації щодо цього не існувало. Не було навіть списку співробітників. Особисто п. Бенкман-Фрід винен мільярд у банківських позиках. Все це контрастує з його заявами та висловлюваннями про те, що комп’ютери та алгоритми перевіряли всі позиції та ризики протягом мілісекунд та у такий спосіб відслідковували неправомірні операції. Вражає контраст між старанно створеною репутацією геніїв математики, які використовували наукові інструменти для роботи з фінансами, та реальною недбалістю, нехтуванням будь-якими етичними стандартами. Завершилася казка про «золотого хлопчика» крипти фразою «Перепрошую. Я про...в. Я мав би все зробити краще» (щось чи когось нагадує).

 І трохи драматичних персональних подій, які опинилися в фокусі преси цього тижня. У Китаї цікавою є доля Джека Ма, колись найбагатшої людини країни та власника знаменитої «Алібаби». Як пише FT, після критичної до регуляторів ринку промови два роки тому, комуністична партія Китаю заборонила розміщення акцій фінансового крила «Алібаби» – компанії «Ант». Компанія в цілому була зруйнована, а її залишки нині в процесі переходу у державну власність. Дісталося і бізнес-школі університету Хупан, яку закінчив пан Ма – вона практично згорнула діяльність. Потужний технологічний сектор зазнав фінансових втрат та й працювати практично не може через контроль держави за діяльністю. Сам Джек Ма нині живе у Токіо та тримається «під радарами». Так само як і могутні колись технологічні магнати. Цікава тенденція – сильна рука майже завжди перетворюється на руйнівну.

 Для іншої заручниці цього тижня, американської баскетболістки Брітні Грайнер, яку росіяни засудили на 9 років за зберігання гашишевої олії, тюремна епопея  завершилася щасливіше. Її обміняли на нелегального торговця зброєю Віктора Бута, відомого як «торговець смертю». Історія опинилась в фокусі уваги FT та WSJ. За словами адвоката Бута, президент путін ніколи не залишав Віктора без підтримки. Нині у заручниках перебуває полковник внутрішньої розвідки Красіков за вбивство, скоєне у Німеччині. Для нас ці обміни цікаві тим, що без заручників американці вільніші у своїх антиамериканських діях.

 І наостанок трохи про нафту – куди ж без неї? Чи можна вийти з російського нафтового бізнесу та не втратити доходів? «Трафігура», один з найбільших торговців нафтою та нафтопродуктами «роснєфті» довів, що так. У статті FT йдеться, що компанія скоротила обсяги нафти та нафтопродуктів, якими торгує, і одразу після вторгнення вийшла зі спільного з «роснєфтю» проєкту в Арктиці «Восток», уникла санкцій у такий спосіб та наростила маржу з 3% до 3,8%. В результаті має практично подвоєння прибутків.