Покидаючи росію: ключові питання для міжнародних компаній - FT

21 березня 2022

В результаті корпоративного виходу з росії 400 компаній залишили країну. Транснаціональні компанії, які виходять з російського ринку, стикаються з низкою проблем – від суто економічних до юридичних, пише FT.  У центрі уваги керівництва цих компаній – питання, пов’язані з активами та зобов’язаннями, довго- та короткостроковими стратегіями, відносинами зі співробітниками та помста російських властей.

Багато компаній бояться, що їхній вихід з російського ринку призведе до експропріації їхніх активів. Кремль вже заявив, що майно компаній, які виходять з росії буде націоналізоване та передане тим, хто хоче працювати.

До загрози захоплення активів російськими можновладцями додаються ускладнення через договірні зобов’язання. Так, для Діснея (Disney) – це договори з телеканалами, для Макдональдса (McDonalds) це – договори оренди ресторанів тощо. Міжнародні фінансові та юридичні фірми, які зазвичай допомагають вирішити такі проблеми, самі вийшли або масово виходять з російського ринку.

Деякі компанії, такі як БП (ВР) та Шелл (Shell) оголосили про продаж активів. Логічними покупцями виглядають колишні партнери та франчайзі. Але вони часто входять до санкційних списків, тому треба шукати інших, що нелегко. До того ж, в умовах санкцій постає питання про розрахунки, які також важко здійснити через санкції проти фінансового сектора.

БАТ (ВАТ), одна з провідних тютюнових компаній світу, планує передати свій завод працівникам. Але така передача також має юридичні перешкоди. Крім того існує загроза того, що російські керманичі приймуть закони проти фальшивого банкрутства та дії БАТ буду кваліфіковані саме так.

Питання співробітників турбує багато компаній. Наприклад, вихід Аксентюр (Accenture), міжнародного консалтингового гіганта, призвів до втрати 2300 робочих місць. Вихід Макдональдса означає безробіття для 62 000 людей.

Ті компанії, які прийняли рішення про вихід, не можуть не задумуватися про повернення на російський ринок з часом. Яким воно буде, залежить від юридичної бездоганності нинішнього виходу.

Для тих приблизно 80 компаній, які лишилися працювати в Росії, ситуація також несприятлива. Розірвані ланцюги постачання, вплив санкцій, девальвація рубля та зменшення попиту не дозволяють робити оптимістичні прогнози на майбутнє.