Посилення Австралії, дефіцит газу та конкуренція з Китаєм – дайджест FT&WSJ

17 вересня 2021

Старий Світ відчуває брак газу. Ця тема одночасно опинилася в фокусі уваги Financial Times та Wall Street Journal. Ціна блакитного палива б’є всі рекорди в Європі та Великій Британії, а високопосадовці відзначають рекордно низький рівень запасів. Така ситуація викликана нижчими обсягами поставок з Росії та потужним попитом на скраплений газ в Азії. Для Британії ситуація ускладнилася пожежею на основному кабелі, який дном моря постачає електрику з Франції. Як результат дефіциту та, відповідно, захмарних цін, у Великій Британії закрилися два хімічних заводи, які належать компанії CF Industry Holdings, чиїми акціями торгують у Нью-Йорку. Керівництво заявляє, що це сталося якраз через занадто високу ціну на газ.

Тим часом зі шпальт провідних видань не сходить тема боротьби з Китаєм. Всередині самої країни відбуваються зміни, що негативно впливають на ведення бізнесу інших країн з Піднебесною. Крім того, у Тихоокеанському регіоні утворюється союз США, Великої Британії та Австралії. Перший спільний крок – відмова від придбання неядерних підводних човнів у Франції. Натомість, австралійці планують виробити вісім ядерних субмарин за американською технологією. Китай та Франція висловлюють відверте невдоволення: одні – фінансовими наслідками (вартість французьких човнів становить $90 млрд), інші – посиленням Австралії, яка може стати серйозним регіональним конкурентом. Натомість радіють Тайвань та Японія, для яких зміцнення позицій Австралії урівноважує роль Китаю.

В самому ж Китаї почалися гоніння на блогерів та соціальні мережі, які спеціалізуються на економічній інформації. Постраждали від закриття блогів, вилучення інформації та арештів такі гіганти як WeChat, що належить Tencent (на нього вже давно полюють), Weibo та Douyin, яким володіє ByteDance. Такий крок, у свою чергу, призводить до браку інформації про реальний стан другої за масштабами в світі економіки. Навіть китайські інвестори не очікували такого. В цілому ж, інвестори вважають, що  такі кроки унеможливлюють оцінку емітентів з материкового Китаю.  Наслідком того, що виглядає як цілком спрямована кампанія, стало падіння вартості найбільших китайських компаній з галузей е-комерції, спільного використання транспортних засобів, грального бізнесу, освіти та розваг. Офіційний Пекін говорить про цивілізованість та визначальну роль марксизму в ідеологічній сфері кіберпростору. Марксизм, до слова, став хорошим прикриттям для боротьби з успішними бізнесами – арешти відбуваються під гаслами боротьби за права трудящих. В цілому ж, ситуація стає все більш непевною, а прибутки від бізнесу в Китаї зменшуються.