Прогнози щодо розвитку подій в Україні від міжнародних видань

22 березня 2022

Здається, що війна триває вже декілька життів, але насправді – лише місяць. Всі попередні прогнози виявилися геть негодящими, адже навіть наші гарячі симпатики розраховували на бліцкриг. Проте він провалився та очевидно, що путін вдається до плану Б, тобто до облоги та військових злочинів. Примус Києва до нейтрального статусу, демілітаризації та взагалі до припинення існування з порядку денного російського президента не знятий. 

Нині найбільш вірогідними вважаються три сценарії. Перший – найтрагічніший та найвірогідніший. За ним війна триватиме ще багато місяців. Другий – його вірогідність оцінюють у 30% - це мирне врегулювання. Третій – з вірогідністю 10% - розглядає можливості політичного перевороту в росії, під час якого путіна скинуть, а до України застосують новий підхід. 

Довгий сценарій виник як відповідь на ситуацію, коли ані росія, ані Україна не можуть досягти повної перемоги чи погодитися з поразкою. путін бореться за власне політичне виживання, а українці борються за виживання своєї країни. 

Після майже місяця воєнних дій росія не змогла взяти під контроль жодного великого українського міста та несе важкі людські та матеріальні втрати. росіяни може й захопили би порт Маріуполь, але тільки повністю зруйнований. 

Зростання російської жорстокості, яку всі ми бачимо у Маріуполі, - демонстрація того, що нас очікує у майбутньому. Невдачі провокують зростання злості та нелюдськості. Є ознаки того, що кремль розглядає застосування хімічної зброї як в Сирії. 

Але в Києві живе в шість разів більше людей, ніж в Маріуполі. Оточення столиці, доведення її до покори бомбардуваннями, а потім успішне отримання контролю над нею виглядає поза межами російських військових можливостей. Навіть захоплення Одеси, що призвело би до набуття контролю над українським узбережжям, забере місяці та призведе до руйнування міста, де нині знаходиться штаб-квартира українського військового флоту. 

Довга війна призведе не лише до жертв, але і до ризику ескалації. Зростання жорстокості тиснутиме на західних лідерів. Уряди США та ЄС тиску опиратимуться, але через жорстокість та жертви буде стиратися межа між втручанням та невтручанням, що підвищує ризики прямого зіткнення заходу та росії. 

Жахливі нинішні втрати з обох сторін мають підвищити вірогідність мирних переговорів. Українці та росіяни говорять майже з перших днів конфлікту. Здається, що українці змирилися з тим, що вони не вступлять до НАТО та матимуть нейтральний статус. Це – одна з основних вимог росії, її задоволення дозволить путіну заявити про хоч якусь перемогу. 

Проте невирішеними лишаються серйозніші проблеми. Серед них - статус окупованих росією Крима, Донецька та Луганська, незалежність яких росія визнала. Мирне урегулювання може потребувати творчого підходу до цих питань, так, щоби прийняти нинішній стан речей, але не остаточно.

Навіть якщо уявити, що всі ці питання погоджені, лишається ще одна проблема. Україна, і це цілком очевидно, вимагатиме міжнародних гарантій безпеки.  

Якщо це виглядатиме як членство в НАТО, але під іншою назвою, то скоріш за все, це буде неприйнятно ані для москви, ані для НАТО. росія може вимагати зняття західних санкцій як умову для виводу своїх військ. Але США та ЄС не будуть готові знімати з росії її статус парії аж допоки у там при владі режим путіна. 

Нині Вашингтон не вірить, що росія веде переговори для того, щоби досягти позитивного результату. Навіть оголошенню припинення вогню не вірять, адже росія може використати його для перегрупування своїх військ.

Але якщо у путіна в голові лише війна, він може зробити іншу катастрофічну помилку. Тиск на російську економіку та військових лише зростатиме у наступні місяці. Деякі військові аналітики вважають, що війська та боєприпаси скоро закінчаться. Їх вже бракує та ціни на них зростають. 

Публічні прояви інакомислення в росії продовжуються. Сам путін висловив своє незадоволення зрадниками та п’ятою колоною. Говорять, що деякі високопосадовці від розвідки знаходяться під домашнім арештом.

Проте, говорити, що цей переляк може призвести до палацового перевороту, було би скоріше фантазією, ніж реальністю. російський лідер так ретельно ставиться до своєї безпеки, що навіть не допускає до себе найближчих помічників. 

Тих, хто у немилості, видалили з кремля вже давно. У путінській системі немає абсолютної згоди, але і можливість скоординувати заколот, який би призвів до відсторонення путіна від влади теж не виглядає вірогідним.

Таким чином, маємо три варіанти розвитку подій: довга війна, мирне врегулювання та переворот у росії. Очікуємо першого, працюємо для другого та сподіваємося на третє.


Джерела:

Do not expect the war in Ukraine to end quickly
https://www.ft.com/content/63fc662c-098d-4263-b69b-34d55c9f5e0a  


Russia, Failing to Achieve Early Victory in Ukraine, Is Seen Shifting to ‘Plan B’
https://www.wsj.com/articles/russia-failing-to-achieve-early-victory-in-ukraine-is-seen-shifting-to-plan-b-11647824374