Проєкт емоційної підтримки "MIM Toolbox": мінімізація воєнного стресу

23 березня 2022

Майже місяць триває війна в Україні. Після першого шоку бізнес повертається до справ, щоб допомагати країні економічно. Разом із Всеволодом Зеленіним, доктором філософії у психології, CEO ZeleninLab, запрошеним викладачем Бізнес-школи МІМ, коучем перших осіб з більш ніж 25-річним досвідом роботи у США, Канаді, Ізраїлі, країнах ЄС, ми запускаємо серію ефірів психологічної підтримки "MIM Toolbox".

Публікуємо головні тези пілотного випуску:

У вас є два шляхи. Перший - рухатися вниз і сприймати війну як стан психічного навантаження. Тоді вона починає знищувати вашу психіку, і згодом вам знадобиться допомога психотерапевта чи психіатра, щоб працювати з посттравматичним стресовим розладом. Є також другий шлях - рухатися угору, сприймати це як контекст лідерства, зростання. Приймати всі виклики як можливість професійно й особистісно зростати. І тоді під час війни та після неї ви станете психічно більш сильними, більш пристосованим  до реальних умов і більш адекватними. 

Психіка і фізика в стресі розвивається. Але є дистрес - це коли виклик більший, ніж ви можете винести і тоді ви починаєте відчувати перевантаження. Це може виражатися в тому, що ви відчуваєте розпач, не знаєте, що робити, постійно втомлені. Або ж ви починаєте хаотично рухатися і намагаєтеся встигнути все, але все одно не встигаєте. Отже, вам треба нарощувати власну психіку до рівня існуючого навантаження, щоб воно вас не знищило. 

Наша психіка наповнюється тим, що вона сприймає. Якщо ви фіксуєтеся на новинах, психіка не розрізняє, що це відбувається не безпосередньо коло вас. Вона плутає реальність із тим, що  ви бачите у медіа-просторі і починає стресувати. Я вам рекомендую, якщо звісно ви не в зоні бойових дій, дивитися новини не частіше двох разів на день. Робіть це зранку і ввечері, а далі займайтеся своїми справами. 

Щоб сконцентруватися на робочих завданнях, ви маєте звільнити певний час для того, щоб давати своїй психіці відпочинок. Мої клієнти говорять, що їм добре, коли вони посплять вдень чи погуляють. Навіть якщо у вас не було такої звички раніше, заведіть її. Створіть собі якийсь новий робочий графік, він буде іншим, ніж був до війни, і починайте потроху нарощувати свою працездатність. Нам нині потрібно ставати потужними по всіх напрямках і активізувати зусилля на економічному фронті. 

Якщо ви розумієте, що у вас панічні атаки,  потрібно звернутися до психотерапевта. Зараз багато хто пропонує свої послуги безкоштовно для людей, які постраждали внаслідок бойових дій. Тут я наголошую, не варто зволікати, бо саме це не минеться. 

Якщо ви не можете брати участь в бойових діях, беріть участь в економіці, працюйте. Робіть потужні проєкти, заробляйте гроші, створюйте робочі місця - оце ваш внесок у те, щоб Україна була сильною економічно. Якщо ви в розпачі - ви працюєте на ворога і послаблюєте Україну. Відчуваєте необхідність своєї роботи? Беріться до справи. Я знаю тих, хто за три тижні створив нові проєкти. Бізнесмени починають міняти пріоритети, погляди на бізнес. І якнайшвидше ми маємо відновлювати діяльність там, де не стріляють, створювати підтримку для волонтерської діяльності і тим самим підтримувати фронт. 

Більше практичних рекомендацій та вправи щодо того, як подолати воєнний стрес, ви знайдете у відеозаписі ефіру.