Релокація бізнесу: місія можлива! – «МІМ. Економічний фронт»

03 травня 2022

Релокація як спосіб зберегти активи і відновити роботу бізнесу, що опинився поряд із зоною бойових дій. Щоб допомогти перемістити потужності підприємств на безпечні території і сприяти швидкому запуску на новому місці, Уряд спільно з Міністерством економіки запустили спеціальну програму підтримки. 

Нюансам переміщення бізнесу в інші регіони, а також про досвід компанії, яка зробила це самотужуки, був присвячений випуск ефіру «МІМ. Економічний фронт». Спікерами стали  Денис Шемякін, директор Команди підтримки реформ Мінекономіки та Віталій Бульда, генеральний директор ТОВ "Роберт Бош Лтд", Віцепрезидент Bosch Thermotechnik GmbH в країнах Балтії та СНД (за виключенням Росії), повноважний представник Bosch в Україні.

Держава сфокусувалась на переміщенні бізнесу із Луганської, Донецької і частково Харківської областей через близькість до зони бойових дій.

Понад тисячу заявок з початку дії Програми, і вже близько чотирьох сотень підприємств працюють на новому місці - такими цифрами поділився Денис Шемякін. Найчастіше щодо підтримки звертається малий та мікробізнес. Великі підприємства теж переїздять, але для цього їм треба більше часу та ресурсу.  Подавати заявку можуть представники будь-якого бізнесу. Логіка така: чим би підприємство не займалося, важливо зберегти його, а разом з тим команду і  робочі місця.

Програма працює за підтримки Укрпошти і Укрзалізниці: Уряд зробив безкоштовним  перевезення вантажів під час релокації бізнесу залізницею. Так само, безкоштовно возить і Укрпошта. У випадку, якщо власник сам знайшов транспорт (і до цього, власне, заохочують), витрати на перевезення йому відшкодують. Єдина умова - заявити про себе потрібно до початку або в процесі релокації, а не по факту. 

- Компенсація від Укрпошти становить 36 тис. грн, якщо рахувати дорогу  з Лисичанська до Дніпра, це близько 50 грн за км, - називає орієнтовні цифри Денис Шемякін, і додає: - Я заохочую усіх, хто знаходиться в Слов'янську, Краматорську, Дружківці та інших містах поряд з лінією фронту, переїжджати і не втрачати час. Відновлюйте активність в безпечному місці. Іноді станки, які важать 10-20 тонн, набагато легше зрушити з місця, ніж людей. 

Буферна база для всіх, хто релокується, - це склад у Дніпрі. Туди оперативно переміщують потужності, і вже потім керівництво може міркувати, куди везти їх далі. 

Якщо говорити про галузях, то лідерами з переміщення є машинобудівні та транспорті компанії, харчова і текстильна промисловість. 

- Ми говоримо про ті бізнеси, які потребують виробничих майданчиків,  приміщення, підключення до електромереж. У кого в штаті досить велика кількість людей, яку потрібно розміщувати. З цього боку добре включилась місцева влада, яка «приземляє» бізнес. ОДА навіть тепер конкурують за тих, хто до них переїде, - резюмує Денис Шемякін.

Також представники Міністерства та місцевої влади допомагають з оперативним вирішенням оргпитань, дозволів, броні ключових співробітників тощо. 

З-поміж тих організацій, які самотужки здійснили релокацію у перші дні війни, - представництво Bosch в Україні. На шостий день війни вони вже запустили робочий процес в Західній Україні. 

- 26 лютого я відключив всі сервери компанії Bosch по всій країні, бо була небезпека неавторизованого проникнення. Насправді, вимкнути сервера легко, а от увімкнути достатньо важко. Ми “віртуальна” компанія, але нам треба було зібрати команду докупи, запустити стандартні бізнес-процеси, а також  переконанти головну компанію, щоб вони дозволили нам поступово вмикати сервери і працювати. Нас врятувало те, що 91% співробітників  поїхали з лептопами компанії. Тому нам треба було вирішити задачу, де посадити ключові вузли процесу -  айтішника, бухгалтерію і логістику, - ділиться Віталій Бульда. 

Аналізуючи власні помилки під час релокації, він акцентує увагу на тому, що спочатку взявся шукати складські приміщення, але найперше треба було подумати про житло для співробітників. Селити їх слід подалі від інфраструктурних та військових об'єктів.  З того, що допомогло переїхати і облаштуватися, - особисті контакти, тобто соціальний капітал, накопичений роками. 

 - Шукайте нестандартні рішення по квартирах, утримайте людей, бо команда - це найголовніше. Буквально  на другий тиждень війни ми виплатити бонусом три зарплати і продовжуємо виплачувати кошти, хоча не всі працюють. Bosch надав підтримку людям у європейських країнах, - там забирали наші родини, підтримували їх і зараз опікуються. Найголовніше, щоб люди були  спокійні за своїх рідних, бо фокус на власних проблемах не дасть нормально працювати. У мене є доступ до нашого СЕО, якому я можу подзвонити чи написати листа. І те, що у  Bosch вирішується за стандартами місяцями, тут - за 2-3 години, - каже Віталій Бульда. 

Для тих, хто не має ресурсу здійснити переїзд до безпечної частини України і  хоче скористатися державної програмою підтримки релокаці, є обов'язкова вхідна точка - реєстрація за посиланням. Із заявниками сконтактують через колл-центр і допоможуть з індивідуальними рішеннями. Крім того, зареєстровані підприємства стають видимими для місцевої влади, а це означатиме допомогу з їхнього боку  в пошуці житла для співробітників та виробничих майданчиків. Більше деталей про програму релокації від Мінекономіки ви знайдете  тут.  

Приклади кейсів тих, кому вдалося перемістити бізнес за програмою релокації та інші інструменти підтримки бізнесу від Мінекономіки, – у записі ефіру «МІМ. Економічний фронт»