Росія вимагає розрахунків в рублях, Європа шукає рішень - FT

30 березня 2022

Клієнта треба любити! Через нерозуміння цієї простої істини москва таки може вскочити в халепу, гіршу за ту, яку вона влаштовує західним, зокрема, німецьким, покупцям свого газу.

Як пише FT, німецький уряд вжив заходів до нормування газу. Це – перший крок у відповідь на вимоги москви оплачувати газ у рублях. Через цю вимогу Німеччина почала готуватися до повного припинення постачання газу.

На цій стадії міністр економіки, регулятор та приватний сектор разом ретельно досліджують особливості імпорту та зберігання газу. Далі, якщо не допоможуть м’які засоби впливу, промислових споживачів просто відключатимуть від постачання, натомість перевага надаватиметься домогосподарствам.

Деякі експерти вважають, що різке припинення поставок газу призведе до рецесії та зростання до інфляції до 7,5% - 9%. Проте німцям вибору не залишили – або валюта договору змінюється і тоді це вважатиметься неприйнятним одностороннім порушенням контракту, або все лишається, як є, та споживання російського газу зменшується поступово.

ЄС прийняв рішення, що всі європейські газосховища мають бути наповнені на 80% до листопада. Проте Німеччина не змогла виконати цієї вимоги минулого року. Нині сховища наповнені на 26,5%.

Тож не дивно, що Німеччина нарощує імпорт скрапленого газу з третіх країн навіть попри те, що сама терміналів та інфраструктури не має. Така ситуація вже призвела до падіння частки російського газу з 55% до 40%.

Через бізнес-процеси європейці мають місяць для вжиття заходів, якщо росіяни вирішать змінити валюту контракту. Тож багато країн оголошують про припинення імпорту російських енергоносіїв у найближчий час.

Властиво, росіяни готуються добряче потрясти всі товарні ринки. Приводом виступають ті самі розрахунки в рублях. З їх допомогою вони зондують можливості припинення поставок зерна, добрив, металу та нафти в Європу. Подивимося, як швидко знайдеться заміна російській пропозиції.