“Щоб вийти на європейський рівень, слід підтримати людей у скруті” – випускниця МІМ Ольга Ткаченко про волонтерство

04 травня 2023

Цілісним може бути лише те суспільство, яке водночас розвиває бізнес, технології, інтелектуальну та культурну сферу, але також не кидає напризволяще тих, хто опиняється у складних обставинах. У цьому переконана випускниця МІМ (SE MBA та DBA), співвласниця БЦ Європасаж Ольга Ткаченко. Усі роки, від початку тоді ще АТО, Ольгу знають як невтомного волонтера. Через повномасштабне вторгнення збільшилась кількість тих, кому потрібна підтримка. І йдеться не тільки про військові збори, але також і про допомогу цивільним.

Протягом тривалого часу Ольга Ткаченко спрямовує свої зусилля на допомогу дітям, а також матерям-одиначкам, які з народженням дітей мають обмежені можливості заробляти на життя.

- Коли у людей закриті базові потреби, як то їжа і дах над головою, то з’являється змога думати про щось більше, розповідає Ольга Ткаченко, яка нещодавно закінчила збір коштів на сільський будинок для своєї підопічної Діани, мами двох дітей, і ще один, на поточний ремонт оселі для родини, яка виховує тринадцятьох дітей. Нині збирає сто тисяч гривень на будинок для матері-одиначки з чотирма дітьми.

Таку стратегію, віднайти доступну за ціною будівлю і спільними зусиллями викупити її для тих матусь, які не мають даху на головою, у тому числі, внаслідок війни, Ольга Ткаченко обрала тому, що це дозволяє вирішувати питання системно. Але підштовхнув до такого рішення певний випадок.

- Діана, наприклад, винаймала житло, вона дуже охайна, побілила стіни, зробила ремонт, дістала меблі, але її попросили швидко виїхати, бо у власниці захворіла дитина і терміново потрібні були гроші на лікування. Який сенс ще раз усе це робити в чужому будинку, якщо вона може вкладатися у свій? Ми обладнали її оселю меблями і тримаємо постійний зв’язок. Наша задача системно вирішити питання, а не брати на себе тягар щомісячних витрат на оренду, яку вона не може сама собі дозволити. І тепер її задача ростити дітей, і коли вони будуть більш самостійні, піти працювати і забезпечувати себе самостійно, розказує Ольга Ткаченко, і додає, що збір вдалося закрити за дві доби, а також відгукнулися люди, які допомогли іграшками, одягом, а також пообіцяли підтримувати продуктами протягом року.

Підопічна Ольги Ткаченко - Діана з своїми дітьми. Фото з Фейсбук-сторінки Ольги Ткаченко

Також один з важливих аспектів допомоги – повний супровід під час купівлі та оформлення будинку, щоб у подальшому не виникало проблем з правом власності. І цей момент не менш важливий, адже підопічним Ольги Ткаченко часто бракує знань і навичок, аби належно розібратися у бюрократичних аспектах.

Скрутне становище, у якому опиняються родини, обмежує дітей у тих речах, які здаються очевидними і доступними для всіх. Наприклад, вони не можуть отримати навіть середню освіту, особливо під час ковіду, а тепер і війни, коли навчання частково чи повністю є дистанційним, а гаджетів для занять онлайн у таких дітей немає.

- Ми оцінюємо ситуацію, керуючись власним досвідом, але не варто цього робити. Слід зрозуміти, що є проблема, треба думати, що з нею робити. І найперше варто допомогти дітям, які ростуть в таких родинах і дати їм шанс на інше життя. Тому я майже всім дітям у тих родинах, якими я опікуюся, намагаюсь купити пристрої для навчання. Бо в 99% випадках у них немає телефонів чи гаджетів, вони не ходять в школу, а коли був карантин вони взагалі не навчалися. Люди уяви не мають, що таке людина за межею бідності, говорить Ольга Ткаченко, наголошуючи на тому, що на територіях після бойових дій таких родин побільшало.

У своїй волонтерській діяльності вона спирається на давніх та перевірених партнерів – «Клуб Добродіїв» та благодійний проєкт у підтримку вагітності «Збережи дитину».

Тетяна з дітьми, для яких триває збір ста тисяч гривень на будинок. Фото - Фейсбук-сторінка Ольги Ткаченко

- У «Клубі Добродіїв» база складається більш як з десяти тисяч родин, які вони підтримують продуктовими наборами. Я доначу їм, а вони мені дають контакти родин, які я вже особисто починаю вести, коли одного лише продуктового набору не вистачає. Так до мене потрапила Діана з двома дітьми, по якій питання ми вже фактично закрили. А від «Збережи дитину» до мене потрапила Тетяна з чотирма дітьми, на будинок для якої ми зараз якраз збираємо кошти. Після того, як я публікую оголошення про збір, мені починають писати в приватні з проханням про допомогу, але я також передаю їхні дані у фонди, щоб там перевірили, чи справді ті люди мають потребу, про яку пишуть, що це за люди і чи готові вони виконувати ті зобов’язання, які передбачає надання будь-якої допомоги, додає Ольга Ткаченко.

Основний мотив, який рухає її діями – дати шанс дітям прожити інше життя, аніж те, яке живуть їхні батьки, здобути освіту і нарешті розірвати петлю скрути. Допомога одиноким матусям, які фізично не справляються, це та опора, яка має допомогти їм у тяжкий момент, щоб потім самостійно рухатися далі.