Серйозний провал: аналіз військових помилок РФ від FT

12 березня 2022

Перша фаза війни Росії в Україні зазнала поразки. Втрати ворога – найбільші, порівняно навіть із втратами в Афганістані та становлять 2000 – 4000 вбитими. До числа вбитих слід додати в три – чотири рази більшу кількість поранених. Також втрачено 1034 російських одиниць озброєнь, серед яких 173 танки, 261 БТР, 28 ракетних систем «земля – повітря».

Причина – повна неспроможність розвідки. Генерал сер Річард Барронс, колишній голова Командування об’єднаних сил сказав: «У самій архітектурі російської розвідки міститься системна помилка. Ця помилка у тому, як факти аналізуються та перетворюються на звіти, які підтверджують упередження кремлівського керівництва».

На думку британських експертів, перша невдача росіян припала на перші 24 години, коли українці зупинили спецназ, який мав би знищити керівництво української держави. На додачу до розгрому десанту ВДВ українці збили два літака. Така ситуація не дивна, адже українські військові очікували чогось подібного ще з 2014 р. Тому нападників «радо зустріли» за висловом британського генерала.

Друга помилка – швидке просування військ, які оминали великі міста та намагалися оточити місцеві військові угрупування. Загарбники сподівалися, що командування буде розгублене через знищення центрального командування та керівництва країни. Коли стало зрозумілим, що ця тактика помилкова, було запізно для швидких змін. До того ж опір, який чинили українці за майстерного використання наданої зброї, практично зупинив просування військ.
Російські військові комунікації виявилися неефективними та неякісними. До того ж їх обмаль. Через низьку якість російськового телекому українська армія має доступ до того, що роблять росіяни в режимі онлайн.

Експерти відзначають вкрай творчий та ефективний підхід українського війська до використання наявних, вкрай обмежених ресурсів. Росіяни не можуть боротися з українськими діями партизанського штибу, що перешкоджає їхнім авіасилам підтримати сухопутні війська та добитися перелому на власну користь.

Все це призвело до падіння бойового духу серед загарбників, навіть якщо це і тимчасове явище. Що і не дивно. Середній вік загарбницьких вояків – 20-25 років, вони погано уявляли собі, куди вони їдуть та з якими проблемами зіткнуться. Для російських командирів військова наука з часів Совєтів не змінилася – ворога закидують трупами вояків.

Росіяни використовують тактику облоги міст. Виглядає, що їхня мета – оточити міста, захопити Київ та скинути уряд Зеленського. Чи зможуть вони це зробити, залежить від того, чи зможуть росіяни зробити висновки зі своїх помилок. А головне – як довго зможуть українці чинити опір. Зміни у намірах надавати чи не надавати озброєння не сприяють бойовому духу українських вояків. Крім того, існує загроза того, що росіяни можуть вдатися до смертельної для України та всього світу дурниці.

 

Джерело: A serious failure’: scale of Russia’s military blunders becomes clear
https://www.ft.com/content/90421972-2f1e-4871-a4c6-0a9e9257e9b0