Спонтанні комунікації у віртуальному навчанні: особливості та стратегії використання

04 грудня 2020

Викладачі МІМу постійно знаходяться в процесі обміну новими ідеями та форматами з міжнародною спільнотою бізнес-освіти. 3 грудня Олександр Сударкін, директор програми pre-МВА «Менеджмент і Лідерство», к.е.н., доцент кафедри менеджменту та економіки Бізнес-школи МІМ, взяв участь в масштабній 5-денній конференції «Online Educa Berlin 2020». Захід, присвячений темі технологій для розвитку освіти, зібрав більше 100 спікерів з 6 континентів.

Олександр Сударкін виступив з доповіддю «Спонтанні комунікації у віртуальному навчальному середовищі». В до-ковідному світі ми могли спілкуватися вільно, розпочати дискусію прямо посеред лекції або обговорити нові ідеї на перерві за кавою, тому ad hoc-комунікації були природніми і невимушеними. В період пандемії та тотального переходу до онлайн-навчання неформальні комунікації опинилися на межі вимирання.

«Буває, що під час лекції (офлайн) я помічаю, як слухачі починають обговорювати між собою інформацію, яку я щойно їм озвучив. І це чудово, значить вони не просто слухають, а й аналізують те, що почули, намагаються це засвоїти. Найкраще, що можна зробити у форматі фізичної присутності – миттєво обговорити всі нюанси прямо тут і зараз: в аудиторії або за чашкою кави під час перерви. Онлайн-навчання позбавляє нас цієї можливості. Мабуть, найбільший недолік будь-яких платформ для онлайн-освіти – відсутність саме цих спонтанних, неформальних комунікацій», – відзначив Олександр Сударкін.

За 15 хвилин виступу Олександр встиг не тільки розкрити особливості аd hoc-комунікацій, але й надати перелік інструментів, які можна легко застосувати для збільшення залучення студентів до навчального процесу. Зокрема, рекомендовано користуватися чатом, намагатися зробити спілкування більш особистісним, надавати групові завдання для згуртування аудиторії, використовувати рольові ігри.

Не дивлячись на те, що, за словами Олександра Сударкіна, «коронавірус зруйнував наш чудовий світ спонтанних комунікацій», наразі у нас є слушна нагода побудувати новий світ неформального спілкування!