Справжній лідер працює на випередження: Олександр Сударкін провів вебінар з лідерства та психологічної безпеки для членів AmCham

26 лютого 2021

Ефективний лідер формує роботу команди, підключає її учасників до високої продуктивності завдяки управлінню процесом, а не через нав’язування свого рішення. Так резюмував свою презентацію «Лідерство та психологічна безпека в команді» викладач МІМ, директор програми МВА Олександр Сударкін під час вебінару для членів Американської торгової палати в межах AmCham Business School.

В якості прикладу він розповів, як слухачі МІМ відпрацьовують на практиці навички успішного лідера під час бізнес-симуляції «Еверест». Цей інструмент дозволяє тренувати взаємодію в групі. Деякі бізнес-школи вивозять своїх слухачів в базовий табір Евересту, щоби вони відкрили в собі риси, які можна виявити лише в специфічних умовах. Симуляція «Еверест», розроблена Гарвардською Бізнес-школою, дозволяє максимально відтворити умови, в яких непросто приймати рішення, а зовнішні фактори вибивають із звичного ритму.

«Дуже часто ми кажемо, що результативний лідер ­– це досить жорсткий і вимогливий керівник, який потребує досягнення результатів тут і зараз. Це зрозуміло, бо використання негативного підходу до влади і таких інструментів, як тиск, критика та погрози дає швидкий результат. Ви знаєте, напевно, зі своєї практики, що просто бути начальником, який критикує і тисне, – недостатньо. Більше того, люди до цього звикають і тоді можна говорити про якийсь короткостроковий результат. Але критикою та погрозами дуже непросто змінити процеси всередині організації», – наголошує Олександр Сударкін.

Порівнюючи принципи негативної і позитивної влади в команді, він говорить про те, що людина, яка змінює поведінку під тиском, не передаватиме нову навичку іншим членам колективу. Отже, замість розповсюдження результату, співробітник керуватиметься думкою «я зроблю те, що ви від мене вимагаєте, але не буду навчати цьому інших».  Інший важливий аспект, який залежить від лідера, – психологічна безпека та обмін інформацією.

«Все те, що допомагає компанії працювати, але не написано в посадових інструкціях, складає від 50 до 70% всієї інформації, яка є в організації. Важливий момент, на який звертають увагу наші слухачі в МІМ, – якщо керівник тисне і критикує, він, скоріш за все, дізнається про щось вже після інциденту. Натомість лідер, який входить в ситуацію, розуміє, що можна працювати на випередження, тим самим дбає про створення психологічної безпеки», – говорить Олександр Сударкін.

Оскільки лідер не просто приймає рішення, а керує потоком інформації, він може застосовувати сучасний метод призупинення першого початкового рішення, який в тому числі, відпрацьовують слухачі МІМ. Він передбачає, що після прийняття групою оптимального рішення, керівник знімає його з порядку денного, щоб команда могла розробити інші, абсолютно відмінні, сценарії.